Լոս Անջելեսի շրջանի Վերահսկիչ խորհուրդը արտակարգ դրության ռեժիմ է հայտարարել՝ ի պատասխան ներգաղթի դաշնային ծառայության շարունակվող արշավանքներին՝ հայտարարելով, որ այդ գործողությունները մարդկանց խանգարում են գնալ աշխատանքի և ստիպում են որոշ ձեռնարկությունների փակվել, հայտնում է Fox 11-ը։
Վերահսկիչ Լինդսի Հորվաթը առաջարկել է մշակել արտակարգ որոշում՝ ի պատասխան շրջանային փաստաբանների կողմից անցյալ շաբաթ խորհրդին ներկայացված զեկույցի, որը վերաբերում էր տարհանման մորատորիումի կամ ռեյդերից տուժած անձանց համար այլ պաշտպանության միջոցների հնարավոր տարբերակներին:
Լոս Անջելեսի վարձակալների միության իրավապաշտպան խումբը մի քանի շաբաթ շարունակ պնդում էր նման մորատորիում սահմանելու համար՝ հայտարարելով, որ «ռեյդերը» բավարար վախ են ստեղծում, որպեսզի մարդիկ չկարողանան գնալ աշխատանքի, կամ ստիպում են ձեռնարկություններին ժամանակավորապես փակվել, ինչի հետևանքով նրանց աշխատակիցները չեն կարողանում աշխատել։
Շրջանային դատախազի զեկույցում նշվում է, որ տեղական արտակարգ դրության ժամանակ կարող է սահմանվել վտարման մորատորիում, սակայն այն պետք է լինի «ժամանակավոր և նեղ մասնագիտացված»՝ արտակարգ իրավիճակի հետևանքները վերացնելու, ինչպես նաև տանտերերի դատավարական իրավունքները պաշտպանելու և վարձակալներից վերջնականապես վարձավճարը հետ պահանջելու համար։ Փաստաբանները զեկույցում հայտարարել են, որ տեղական մակարդակով արտակարգ իրավիճակ կարող է հայտարարվել, եթե շրջանի տարածքում առկա են «աղետի պայմաններ կամ մարդկանց և գույքի անվտանգությանը սպառնացող ծայրահեղ վտանգ»։ Երեքշաբթի օրը դիտորդները 4-ը 1-ի դիմաց կողմ են քվեարկել արտակարգ իրավիճակ հայտարարելու օգտին։
Վերահսկիչ Հոլի Միտչելը նշել է, որ իր կարծիքով «ներգաղթային գործակալների ագրեսիվ գործողությունները քաջալերել են ուրիշներին» համայնքում ռասայական հողի վրա բռնություն և ատելության դրսևորումներ կատարել: Վերահսկիչների խորհրդի նախագահ Քեթրին Բարգերը միակն է եղել, ով չի քվեարկել միջոցառման դեմ: Նա նախկինում հայտարարել էր, որ կարծում է, որ որոշումը կհանգեցնի դաշնային դատական հայցի:
Խորհրդի կողմից հաստատված հայտարարության մեջ ասվում է, որ հունիսի 6-ի շուրջ սկսված խուզարկությունները «բնակիչներին վախեցրել են դուրս գալ իրենց տներից, գնալ աշխատանքի, օգտվել հասարակական տրանսպորտից, օգտվել շրջանային ծառայություններից, այդ թվում՝ առողջապահությունից, բաց կառավարման ծրագրերից և ռեսուրսներից, ինչպես նաև մասնակցել ներգաղթի փաստաբանների և իրավաբանական ծառայություններ մատուցողների հետ հանդիպումներին»։
«Իմիգրացիոն իշխանությունների գործողությունները վախի մթնոլորտ են ստեղծել, ինչը հանգեցրել է առօրյա կյանքի լայնածավալ խաթարման և մեր տարածաշրջանի տնտեսության վրա բացասական ազդեցության՝ աշխատավայրերում հաճախելիության նվազման, բիզնեսների և ռեստորանների ժամանակավոր կամ մշտական փակման, ինչպես նաև մեր տեղական հաստատությունների, ինչպիսիք են դպրոցները, հիվանդանոցները և պաշտամունքի վայրերը, վրա ծանրաբեռնվածության աճի միջոցով», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթում նաև մեջբերվում է վերջերս անցկացված հարցումը, որը ցույց է տվել ներգաղթյալների միջին շաբաթական աշխատավարձի 62% նվազում։ Հարցումը նաև պարզել է, որ ներգաղթյալների 71%-ը վերադարձել է աշխատանքի՝ չնայած արտաքսման վախին, քանի որ նրանց սպառնում էր հնարավոր վտարում, իսկ ոմանք էլ պնդել են, որ իրենց տանտերերը սպառնացել են իրենց մասին հայտնել ԱՄՆ-ի միգրացիոն և մաքսային մարմիններին, եթե նրանք չվճարեն վարձավճարը, ասվում է հայտարարության մեջ։

Окружной надзорный совет округа Лос-Анджелес объявил режимчрезвычайной ситуации в ответ на продолжающиеся рейды федеральной иммиграционной службы, заявив, что эти действия мешают людям ходить на работу и вынуждают некоторые предприятия закрываться, сообщает Fox 11.
Супервайзер Линдси Хорват внесла предложение о разработке проекта постановления о чрезвычайном положении в ответ на отчет, представленный совету на прошлой неделе окружными прокурорами о возможных вариантах введения моратория на выселение или других мерах защиты людей, пострадавших от рейдов.
Правозащитная группа Союза арендаторов Лос-Анджелеса в течение нескольких недель настаивала на введении такого моратория, заявляя, что рейды создают достаточно страха, чтобы помешать людям выходить на работу, или вынуждают предприятия временно закрываться, в результате чего их сотрудники не могут работать.
В отчете окружного прокурора отмечается, что мораторий на выселение может быть введен во время объявленной чрезвычайной ситуации на местном уровне, но он должен быть «временным и узкоспециализированным» для устранения последствий чрезвычайной ситуации, а также для защиты процессуальных прав арендодателей и требования к арендаторам в конечном итоге вернуть арендную плату. Адвокаты заявили в отчете, что чрезвычайная ситуация на местном уровне может быть объявлена, если в пределах территории округа существуют «условия бедствия или крайней угрозы безопасности людей и имущества». Во вторник наблюдатели проголосовали 4:1 за объявление чрезвычайной ситуации.
Супервайзер Холли Митчелл заявила, что, по ее мнению, «агрессивные действия иммиграционных агентов подтолкнули других» к совершению насилия на расовой почве и актов ненависти в обществе. Председатель Наблюдательного совета Кэтрин Баргер была единственной, кто не проголосовал против этого постановления. Ранее она заявляла, что, по ее мнению, это решение приведет к судебному иску со стороны федерального правительства.
В заявлении, одобренном советом, говорится, что рейды, начавшиеся около 6 июня, «заставили жителей бояться покидать свои дома, ходить на работу, пользоваться общественным транспортом, получать доступ к службам округа, включая медицинские, к открытым государственным программам и ресурсам, а также посещать встречи с иммиграционными адвокатами и поставщиками юридических услуг».
«Действия иммиграционных властей создали атмосферу страха, что привело к повсеместным нарушениям в повседневной жизни и негативным последствиям для экономики нашего региона из-за снижения посещаемости рабочих мест, временного или постоянного закрытия предприятий и ресторанов и увеличения нагрузки на наши местные учреждения, такие как школы, больницы и места отправления культа», - говорится в сообщении.
В документе также цитируется недавний опрос, который показал снижение среднего недельного заработка иммигрантов на 62%. Опрос также показал, что 71% иммигрантов вернулись на работу, несмотря на опасения депортации, поскольку им грозило возможное выселение, а некоторые утверждали, что их арендодатели угрожали сообщить о них иммиграционным и таможенным органам США, если они не будут платить арендную плату, говорится в заявлении.