Վաշինգտոնի դատախազությունը հետաքննում է Waldorf Astoria հյուրանոցի դիմաց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի թիկնապահների կողմից ծեծի միջադեպը, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի Վաշինգտոնի թղթակիցը, որին հղում է անում կայանի ադրբեջանական ծառայությունը։
Փետրվարի 19-ին սոցիալական ցանցերում տարածվեց ԱՄՆ-ում բնակվող ադրբեջանցիների և Ադրբեջանի կառավարության քննադատների բողոքի ցույցի տեսանյութ։ Նրանք «Ազատություն քաղբանտարկյալներին» և «Ազատություն Թոֆիգ Յագուբլուին» կարգախոսներ էին վանկարկում Վաշինգտոնում գտնվող այն հյուրանոցի առջև, որտեղ իջևանել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
The Washington Post-ի հաղորդմամբ՝ Uber-ի 27-ամյա վարորդ Ռահիմ Յագուբլուն ասել է, որ Իլհամ Ալիևի թիկնապահները ծեծել են իրեն՝ հարվածելով ծնոտին և որովայնին: Մեկ այլ ցուցարար՝ 35-ամյա Ադիլ Ամրահլին, վիրավորվել է ոտքից՝ փորձելով փախչել թիկնապահներից: Նշվում է, որ վիրավորվել է առնվազն չորս մարդ, այդ թվում՝ Յագուբլուն։
Վաշինգտոնի ոստիկանության խոսնակ Թոմ Լինչը հայտնել է, որ Ադրբեջանի նախագահի անվտանգության աշխատակիցների մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ դեպքի վայրում են եղել ԱՄՆ գաղտնի ծառայության՝ հատուկ գործողությունների ստորաբաժանման անդամները։ Նա չի ասել՝ արդյո՞ք ոստիկանությունը միջամտել է միջադեպին։ Ըստ Լինչի՝ հարցը վարում է Պետքարտուղարությունը։
«Գաղտնի ծառայության դերը պետությունների ղեկավարների համար անվտանգության ենթակառուցվածք ստեղծելն ու պաշտպանիչ գործողություններ իրականացնելն է»,- ասել է Գաղտնի ծառայության խոսնակ Էնթոնի Գուլիելմին՝ հավելելով, որ հյուրանոցը գտնվում է անվտանգության չափանիշների սահմաններում։ Յագուբլուն ասել է, որ միջադեպի ժամանակ ոստիկանությունը մոտակայքում է եղել, բայց չի միջամտել: Մի քանի րոպե անց թիկնապահները հեռացել են, իսկ ցուցարարները շտապօգնություն են կանչել: Բժիշկները զննել են վնասվածքները, բայց ոչ ոք հիվանդանոց չի տեղափոխվել: «Սա միայն ցույց է տալիս, որ նա բռնապետ է, որ մեր երկրում խոսքի ազատություն չկա»,- Ալիևի մասին ասել է Յագուբլուն։ Նա Ադրբեջանում բանտարկված հայտնի ընդդիմադիր Թոֆիգ Յագուբլուի որդին է։
Ամրահլիի խոսքով էլ՝ ցուցարարները հյուրանոցի առջևի մուտքից վազել են դեպի մյուս մուտքը՝ Ալիևին թույլ չտալու աննկատ հեռանալ: «Մեր նպատակն էր անցկացնել խաղաղ բողոքի ակցիա՝ պահանջելով Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը»,- ընդգծել է նա:
The Washington Post-ը հիշեցրել է 2017 թվականին Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի մոտ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի թիկնապահների և ցուցարարների միջև տեղի ունեցած բախման մասին, որի հետևանքով 11 մարդ վիրավորվել էր, այդ թվում՝ 1 ոստիկան։

Прокуратура Вашингтона расследует инцидент с избиением телохранителями президента Азербайджана Ильхама Алиева перед отелем «Вальдорф Астория». Об этом сообщает Радио Свобода.
19 февраля в социальных сетях распространилось видео протеста азербайджанцев, проживающих в США, и критиков азербайджанского правительства. Они скандировали лозунги «Свободу политическим заключенным» и «Свободу Тофигу Ягублу» перед отелем в Вашингтоне, где остановился президент Азербайджана Ильхам Алиев.
По данным The Washington Post, 27-летний водитель Uber Рахим Ягублу заявил, что телохранители Ильхама Алиева избили его, нанеся удары в челюсть и живот. Другой протестующий, 35-летний Адиль Амрахли, получил ранение в ногу, пытаясь убежать от телохранителей. По меньшей мере четыре человека получили ранения, включая Ягублу.
Представитель полиции Вашингтона Том Линч заявил, что сотрудники подразделения специальных операций Секретной службы США находились на месте происшествия во время инцидента с участием телохранителей президента Азербайджана. Он не уточнил, вмешивалась ли полиция в инцидент. Линч сказал, что этим делом занимается Госдепартамент.
«Роль Секретной службы заключается в обеспечении безопасности и защите глав государств», — заявил пресс-секретарь Секретной службы Энтони Гульельми, добавив, что отель соответствовал стандартам безопасности. Ягублу сказал, что полиция находилась неподалеку во время инцидента, но не вмешивалась. Телохранители ушли через несколько минут, и протестующие вызвали скорую помощь. Врачи осмотрели пострадавших, но никого не госпитализировали. «Это лишь показывает, что он диктатор, что в нашей стране нет свободы слова», — сказал Ягублу об Алиеве. Он сын Тофига Ягублу, видного оппозиционного деятеля, находящегося в заключении в Азербайджане.
По словам Амрахли, протестующие перебежали от главного входа в отель к другому входу, чтобы помешать Алиеву незаметно покинуть здание. «Нашей целью была мирная акция протеста с требованием освобождения политических заключенных в Азербайджане», — подчеркнул он. Газета Washington Post напомнила о столкновении между телохранителями президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и протестующими у резиденции турецкого посла в Вашингтоне в 2017 году, в результате которого пострадали 11 человек, включая полицейского.