Ավիահարվածներ են հասցվել «Հարավային Փարս» գազային հանքավայրում գտնվող իրանական նավթաքիմիական համալիրին, հայտնում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հետ կապված Tasnim լրատվական գործակալությունը:
«Հարավային Փարսը» բնական գազի աշխարհի ամենամեծ հանքավայրն է, որտեղ տեղակայված են ինչպես Կատարի, այնպես էլ Իրանի արդյունահանող օբյեկտները: Tasnim-ը հաղորդում է, որ հարձակումը տեղի է ունեցել չորեքշաբթի օրը:
Նշենք, որ Եվրոպայում բնական գազի բորսայական գները չորեքշաբթի՝ մարտի 18-ի սակարկությունների ժամանակ կտրուկ աճել են: Նիդերլանդների TTF հաբում ապրիլյան ֆյուչերսների արժեքն աճել է 1,35%-ով և կազմել 52,26 եվրո՝ 1 ՄՎտժ-ի դիմաց, կամ 632,5 դոլար՝ 1 հազար խորանարդ մետրի դիմաց (ֆորեքս շուկայում արժույթների ընթացիկ փոխարժեքներով)։
Գնանշումների աճ է նկատվել այն հաղորդագրություններից հետո, որոնց համաձայն ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ավիահարված են հասցրել «Հարավային Փարս» և «Ասալույե» հանքավայրերում գտնվող իրանական նավթագազային ենթակառուցվածքի մի քանի օբյեկտներին:

An Iranian petrochemical complex at the South Pars gas field has been struck in airstrikes, according to the Tasnim news agency, which is affiliated with the Islamic Revolutionary Guard Corps. Tasnim reports that the attack took place on Wednesday.
South Pars is the world's largest natural gas field, hosting extraction facilities of both Qatar and Iran.
European natural gas prices surged during Wednesday's trading session, March 18. The price of April futures at the TTF hub in the Netherlands rose 1.35% to €52.26 per MWh, or $632.5 per 1,000 cubic meters at current forex rates. Prices reversed course after reports that several Iranian oil and gas infrastructure facilities at the South Pars and Assaluyeh fields had been struck by the U.S. and Israel.