Իրանցի զինվորականները հայտարարել են տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների առանցքային օբյեկտներին հարվածներ հասցնելու մասին, ներառյալ Սաուդյան Արաբիայում գտնվող «Արքայազն Սուլթան» ավիաբազան և Բահրեյնում տեղակայված ԱՄՆ 5-րդ նավատորմը:
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) «Խաթամ ալ-Անբիա» շտաբի ներկայացուցչի խոսքով՝ հարձակումներն իրականացվել են հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ։ Պնդվում է, որ «Արքայազն Սուլթան» ավիաբազայում տեղակայված են ամերիկյան հետախուզական ինքնաթիռներ, իսկ բազան ինքնին դիտարկվում է որպես ԱՄՆ ռազմական ներկայության կարևոր կենտրոն։ Իրանական կողմի հայտարարության համաձայն՝ ավելի ուշ օբյեկտի ուղղությամբ հարվածներ են հասցվել նաև բալիստիկ հրթիռներով:
Սրան զուգահեռ, հուսիների շարժման հետ կապված եմենյան Al Masirah գործակալությունը հայտնել է Բեն Գուրիոն ավիաբազայի շրջանում Իսրայելի «աերոտիեզերական արդյունաբերության կենտրոնի» վրա հարձակման մասին։ Ըստ աղբյուրի տվյալների՝ հարվածի համար օգտագործվել են Arash-2 տեսակի հարվածային անօդաչու սարքեր։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ներկայացուցիչները տեղի ունեցածի վերաբերյալ դեռևս պաշտոնական մեկնաբանություններ չեն տվել:
Տարածաշրջանում իրավիճակը մնում է լարված, իսկ փոխադարձ հարվածների մասին լուրերն ուժգնացնում են Մերձավոր Արևելքում հակամարտության հետագա էսկալացիայի մտավախությունները:

Iranian military forces have announced strikes on key US and allied facilities in the region, including Prince Sultan Air Base in Saudi Arabia and the US Fifth Fleet in Bahrain.
According to a spokesman for the "Khatam al-Anbia" headquarters of the Islamic Revolutionary Guard Corps, the attacks were carried out using missiles and drones. It is claimed that Prince Sultan Air Base hosts American reconnaissance aircraft and is considered an important hub of US military presence. According to the Iranian side, the facility was subsequently struck with ballistic missiles.
In parallel, the Yemeni agency Al Masirah, affiliated with the Houthi movement, reported an attack on an Israeli "aerospace industry center" in the area of Ben Gurion Air Base. According to the source, Arash-2 strike drones were used in the attack.
US and Israeli officials have so far not provided official comments on the incidents.
The situation in the region remains tense, and reports of mutual strikes are heightening fears of further escalation of the conflict in the Middle East.