Իրանական հարվածի հետևանքով վնասված Boeing E-3 Sentry հեռահար ռադիոլոկացիոն հայտնաբերման և կառավարման օդանավի փոխարինումը կարող է ավելի քան 700 միլիոն դոլար արժենալ ԱՄՆ զինված ուժերի համար։ Այս մասին հայտնել է The Wall Street Journal թերթը։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ մոտավորապես այդքան արժեն Boeing E-7 Wedgetail օդանավերը, որոնցով հնարավոր կլինի փոխարինել E-3-ները, քանի որ վերջիններս այլևս չեն արտադրվում։
Հյուսիսային Ամերիկայի օդատիեզերական պաշտպանության միացյալ հրամանատարության (NORAD - North American Aerospace Defense Command) նախկին հրամանատար, գեներալ Գլեն Վան Հերկն ասել է, որ E-3-ի կորուստը կազդի տարածաշրջանում ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի առաքելության հաջողության վրա։
Մարտի 28-ին ամերիկյան Air and Space Forces Magazine ամսագիրը հայտնել էր, որ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի Boeing E-3 Sentry հեռահար ռադիոլոկացիոն հայտնաբերման և կառավարման օդանավը լուրջ վնասվածքներ է ստացել մարտի 27-ին՝ Սաուդյան Արաբիայում գտնվող «Արքայազն Սուլթան» ավիաբազային Իրանի հասցրած հարվածի հետևանքով։ Ըստ ամսագրի տեղեկությունների՝ վնասները կարող են գնահատվել որպես լուրջ։

Замена самолета дальнего радиолокационного обнаружения и управления Boeing E-3 Sentry, поврежденного в результате иранского удара, может стоить ВС США более $700 млн. Об этом сообщила газета The Wall Street Journal.
По ее информации, примерно столько стоят самолеты Boeing E-7 Wedgetail, которыми возможно будет заменить E-3, у которых больше нет производственной линии.
Бывший командир Объединенного командования аэрокосмической обороны Северной Америки NORAD (North American Aerospace Defense Command) генерал Глен Ван Херк сказал, что потеря E-3 повлияет на успех миссии ВВС США в регионе.
28 марта американский журнал Air and Space Forces Magazine сообщил, что самолет дальнего радиолокационного обнаружения и управления ВВС США Boeing E-3 Sentry получил серьезные повреждения 27 марта при ударе Ирана по авиабазе имени принца Султана в Саудовской Аравии. По его информации повреждения можно расценить как серьезные.