Իրանական հարվածի հետևանքով վնասված Boeing E-3 Sentry հեռահար ռադիոլոկացիոն հայտնաբերման և կառավարման օդանավի փոխարինումը կարող է ավելի քան 700 միլիոն դոլար արժենալ ԱՄՆ զինված ուժերի համար։ Այս մասին հայտնել է The Wall Street Journal թերթը։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ մոտավորապես այդքան արժեն Boeing E-7 Wedgetail օդանավերը, որոնցով հնարավոր կլինի փոխարինել E-3-ները, քանի որ վերջիններս այլևս չեն արտադրվում։
Հյուսիսային Ամերիկայի օդատիեզերական պաշտպանության միացյալ հրամանատարության (NORAD - North American Aerospace Defense Command) նախկին հրամանատար, գեներալ Գլեն Վան Հերկն ասել է, որ E-3-ի կորուստը կազդի տարածաշրջանում ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի առաքելության հաջողության վրա։
Մարտի 28-ին ամերիկյան Air and Space Forces Magazine ամսագիրը հայտնել էր, որ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի Boeing E-3 Sentry հեռահար ռադիոլոկացիոն հայտնաբերման և կառավարման օդանավը լուրջ վնասվածքներ է ստացել մարտի 27-ին՝ Սաուդյան Արաբիայում գտնվող «Արքայազն Սուլթան» ավիաբազային Իրանի հասցրած հարվածի հետևանքով։ Ըստ ամսագրի տեղեկությունների՝ վնասները կարող են գնահատվել որպես լուրջ։

Replacing the Boeing E-3 Sentry long-range radar detection and control aircraft damaged by an Iranian strike could cost the US military more than $700 million, reports The Wall Street Journal.
According to the newspaper, this is about the same price as the Boeing E-7 Wedgetail aircraft, which could replace the E-3s, since the latter are no longer in production.
A former commander of North American Aerospace Defense Command (NORAD), General Glen VanHerck, said that the loss of this E-3 would affect the success of the US Air Force's mission in the region.
On March 28, Air and Space Forces Magazine reported that a US Air Force Boeing E-3 Sentry long-range radar detection and control aircraft was seriously damaged in an Iranian strike on Prince Sultan Air Base in Saudi Arabia on March 27. According to the magazine, the damage could be assessed as serious.