Պատերազմի 40 օրվա ընթացքում Իրանից և Լիբանանից արձակված հազարավոր հրթիռներն ու արկերը զգալի վնաս են հասցրել Իսրայելին։ Այս մասին հայտնում է «Ynet»-ը։
Զոհերի թիվը հասել է 42-ի։
Իրանի ուղղակի հարվածների հետևանքով զոհվել է 22 մարդ, մարտերում զոհվել է 12 զինծառայող, մեկ խաղաղ բնակիչ մահացել է սեփական զորքերի կրակից, իսկ 7 հոգի էլ մահացել է պատերազմի հետ կապված դժբախտ պատահարների կամ բժշկական միջադեպերի հետևանքով։
Ինչպես հաղորդում է The Times of Israel-ը, առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ պատերազմի սկզբից ի վեր հիվանդանոցներ է տեղափոխվել 7451 մարդ։

Thousands of missiles and shells fired from Iran and Lebanon during the 40-day war have caused significant damage in Israel, Ynet reports.
The resultant death toll in Israel has reached 42. Accordingly, 22 people were killed as a result of direct Iranian strikes, 12 soldiers were killed in combat, one civilian died from shots fired from own troops, and 7 people died as a result of war-related accidents or medical incidents.
A total of 7,451 people were taken to Israeli hospitals since the start of the war, the health ministry reported, according to The Times of Israel.