Հորմուզի նեղուցում կուտակվել է մոտ 3 200 նավ՝ սպասելով անվտանգ անցման։ Այս մասին տեղեկացրել է Fox News հեռուստաալիքը։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ դրանցից 800-ը լցանավեր եւ չոր բեռներ տեղափոխող նավեր են։ Հեռուստաալիքը ավելացրել է, որ Պարսից ծոցում գտնվող մոտ 20 հազար նավաստիներ սպասում են նեղուցով անվտանգ անցման վերաբերյալ պարզաբանումների։
Ապրիլի 7-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Իրանի հետ երկշաբաթյա փոխադարձ հրադադարի մասին։ Նա հայտարարել է, որ երկու կողմերը լուծել են գրեթե բոլոր չլուծված հարցերը, եւ Վաշինգտոնը Թեհրանի 10 կետանոց առաջարկները դիտարկում է որպես «աշխատանքային հիմք» հետագա բանակցությունների համար։ ԱՄՆ առաջնորդը հայտարարել է, որ որոշումը կայացվել է Հորմուզի նեղուցը բացելու Իրանի պատրաստակամության հիման վրա։ Թեհրանը, իր հերթին, համաձայնել է դադարեցնել «պաշտպանական հարձակումները», եթե իսլամական հանրապետության դեմ հարվածներ չլինեն։

Около 3,2 тыс. судов скопилось в районе Ормузского пролива в ожидании безопасного прохода через него. Об этом сообщил телеканал Fox News.
По его данным, 800 из них - это танкеры и сухогрузы. В районе Персидского залива, добавил телеканал, разъяснений по поводу безопасного прохода через пролив ждут почти 20 тыс. моряков.
Президент США Дональд Трамп объявил 7 апреля о двухнедельном обоюдном прекращении огня с Ираном. По его словам, стороны решили почти все спорные вопросы, и Вашингтон рассматривает в качестве «рабочей основы» для дальнейших переговоров предложения Тегерана из 10 пунктов. Американский лидер заявил, что решение было принято при готовности Ирана открыть Ормузский пролив. В Тегеране в свою очередь согласились прекратить «оборонительные атаки», если по исламской республике не будут наноситься удары.