ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթն այսօր կայացած ճեպազրույցի ժամանակ պատասխանել է ամերիկյան հետախուզության այն տեղեկություններին, թե Չինաստանը իբր պատրաստվում է զինամթերք մատակարարել Իրանին։ Այս մասին հայտնում է ABC News-ը։
Հեգսեթի խոսքով՝ Չինաստանը հավաստիացրել է Միացյալ Նահանգներին, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը։
«Նախագահ Թրամփը շատ ամուր և անմիջական հարաբերություններ ունի նախագահ Սի Ծինփինի հետ։ Նրանք շփվել են այս հարցի շուրջ, և Չինաստանը վստահեցրել է մեզ, որ նման բան իրականում տեղի չի ունենա», - նշել է Պենտագոնի ղեկավարը։
Նա նաև նշել է, որ թեև իրանական ղեկավարության հրամանատարական և կառավարման հնարավորությունները «զգալիորեն թուլացած են», Իրանը «մեծ խթան» ունի հրադադարի ռեժիմը պահպանելու համար։
Սպասվում է, որ Թրամփն ու Սի Ծինփինը կհանդիպեն մայիսին Չինաստանում։ Այս այցը հետաձգվել էր Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական պատերազմի պատճառով։

Secretary of War Pete Hegseth responded to US intelligence reports during a press briefing today that China is allegedly preparing to supply weapons to Iran, ABC News reports.
According to Hegseth, China has assured the US that this is not true.
US President Trump has a very strong and direct relationship with Chinese President Xi Jinping. They have communicated on this issue, and China has assured the US that this will not happen, the Pentagon chief noted.
Hegseth added that although the command and governing capabilities of the Iranian leadership have been significantly weakened, Iran has a great incentive to maintain the ceasefire.
Trump and Xi are expected to meet in China in May. This visit was put off earlier due to the US-Israeli war against Iran.