ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ հրադադարի երկարաձգման մասին, սակայն չի նշել հստակ ժամկետները։ Սա դիվանագիտական նոր հնարավորություն է տալիս վերջնական համաձայնության հասնելու համար, հայտնում է Axios-ը։
Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ նման որոշման պատճառներից մեկն այն է, որ ամերիկացի և պակիստանցի միջնորդները սպասում են Իրանի գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեիի պատասխանին։
Իսրայելական աղբյուրը հայտնել է, որ Խամենեին, ամենայն հավանականությամբ, կպատասխանի չորեքշաբթի օրը։
«Թրամփը պատրաստ է ևս երեքից հինգ օրով երկարաձգել հրադադարը։ Դա իրանցիներին հնարավորություն կտա կարգավորել իրենց գործերը, սակայն հրադադարն անժամկետ չի լինի»,- նշել է մեկ այլ աղբյուր։

Президент США Дональд Трамп объявил о продлении режима прекращения огня с Ираном без указания конкретного срока, что дает дипломатии еще один шанс заключить сделку. Об этом сообщает Axios.
Источники сообщили, что одной из причин такого решения является то, что американские и пакистанские посредники ждут ответа от верховного лидера Ирана Моджтабы Хаменеи на последнее предложение.
Как сообщил израильский источник, ожидается, что Хаменеи даст свой ответ в среду.
«Трамп готов продлить перемирие еще на три-пять дней, чтобы дать иранцам возможность привести свои дела в порядок, но перемирие не будет бессрочным», — сказал другой источник.