Հայաստանի արդարադատության նախարարության Նուբարաշեն քրեակատարողական հիմնարկում նոյեմբերի 27-ին ժամը 18:00-ի սահմաններում հայտնաբերվել է, որ նույն հիմնարկում պատիժ կրող, ցմահ ազատազրկման դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանը և Մհեր Ենոքյանը քրեակատարողական հիմնարկից դիմել են փախուստի:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ: Ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ դատապարտյալների հայտնաբերման ուղղությամբ, տեղեկացնում են ԱՆ ՔԿՀ վարչությունից: Հիշեցնենք, որ Սողոմոն Քոչարյանը և Մհեր Ենոքյանը մի քանի տարի առաջ փախուստի էին դիմել նաեւ «Գորիսի» ՔԿՀ-ից: 10 շաբաթ անց, սակայն, նրանք կալանավորվել ու տեղափոխվել էին արդեն Երեւան` «Նուբարաշեն» ՔԿՀ։
Նշենք նաեւ, որ օրերս «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում հրապարակվել էր լուսանկար, որում ցմահ դատապարտվածները նստած էին նույն սեղանի շուրջ թերթերից մեկի խմբագրի հետ: Իսկ Հայաստանի օրենսդրությամբ նախատեսված չէ ցմահ դատապարտվածների խմբակային տեսակցություն:

27 ноября, около 18.00 в УИУ «Нубарашен» обнаружили, что двое осужденных на пожизненное заключение – Согомон Кочарян и Мгер Енокян – бежали из тюрьмы.
По факту побега возбуждено уголовное дело. Предпринимаются меры по обнаружению беглых осужденных, сообщает Управление уголовно-исправительных учреждений при Министерстве юстиции Армении.
Напомним, что Согомон Кочарян и Мгер Енокян несколько лет назад бежали также из УИУ «Горис». Спустя 10 недель после побега они были обнаружены, задержаны и переведены в УИУ «Нубарашен».
Отметим также, что на днях газета «Айкакан Жаманак» опубликовала фотографию, на которой осужденные на пожизненное заключение по другим преступлениям — Эдик Григорян и Дереник Беджанян сидели за одним столом с редактором одной из газет, тогда как, по законодательству Армении, групповое посещение осужденных на пожизненное заключение запрещается.