Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպամնատունը ակտիվ աշխատանքներ է տանում պարզելու համար, թե «Նեւսկի» ճեպընթացի վթարի արդյունքում տուժածների կամ զոհվածների թվում կա՞ն արդյոք Հայաստանի քաղաքացիներ։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատան մամուլի քարտուղար Գեւորգ Մինասյանը։ «Շուտով ավելի ճշգրիտ տեղեկություններ կստացվեն, իսկ ներկայումս ճշտվում են զոհվածների եւ հոսպիտալացվածների ցուցակները»,- նշել է Մինասյանը։
Գնացքի ուղեւորների ցուցակի համաձայն՝ 682 մարդկանց թվում կան հայկական ազգանուններով քաղաքացիներ՝ Դերձակյան, Բաբայան, Մյասնիկով, Թոմասով, ինչպես նաեւ վրացիներ՝ Գոգնաձե, Բոչորաշվիլի, Խուբուտիա։ Տուժե՞լ են արդյոք նրանք վթարի արդյունքում, դեռեւս հայտնի չէ։
Մոսկվայից Սանկտ Պետերբուրգ մեկնող գնացքում եղել են այլ արտասահմանցիներ եւս, մասնավորապես՝ Սբալզարինի ազգանունով մի իտալացի եւ մի հնդիկ՝ Ռաջեշ ազգանունով։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 27-ի երեկոյան գծերից դուրս են եկել Մոսկվայից Սանկտ Պետերբուրգ մեկնող №166 գնացքի վերջին չորս վագոնները։ Պատահարը տեղի է ունեցել «Ալեշինկա-Ուգլովկա» հատվածում։ Գնացքի վթարի արդյունքում զոհվել է 30, տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստացել շուրջ 90 մարդ։ 18 մարդու ճակատագիր դեռեւս անհայտ է մնում։

RA Embassy in Russia is currently clarifying whether there were Armenian citizens among victims and injured in Nevsky express derailed train, RA Embassy press secretary Gevorg Minasyan informed NEWS.am Nov. 28. “The lists of victims and hospitalized are presently clarified, we will have precise information shortly,” said Minasyan.
The train was carrying 682 people, of which 661 passengers and 21 crew members. There were passengers with Armenian surnames — Dertsakyan, Babayan, Myasnikov, Tomasov and Georgian — Gognadze, Bochorashvili, Khubutia. It is unclear yet whether the mentioned passengers were injured, their citizenship is being clarified. Italian Sbalzarini and Hindu Rajesh were among the passengers as well.
November 27, 2009 at 9:30 p.m. Moscow time a train derailment killed 30 passengers and wounded 90 others in Novgorod Region, Russia. Four cars of Nevsky express train travelling from Moscow to St. Petersburg derailed near the village of Uglovka. The health state of half of the injured is esteemed as grave. 18 are still unaccounted for.