Իսրայելում, հնարավոր է` բանակցություններ սկսվեն Վրաստանի ՊՆ նախկին ղեկավար Դավիդ Կեզերաշվիլիի հանձման հարցով: Ինչպես հայտարարել է Վրաստանի գլխավոր դատախազ Արչիլ Կբիլաշվիլին`չնայած, որ Կեզերաշվիլին երկրում չէ, դատախազությունն, այնուամենայնիվ, հեռակա կարգով նրա ներհանձնման համար միջոցներ ձեռնարկելու խնդրանքով դատարանին կդիմի:
Դրանից հետո հնարավոր կլինի Ինտերպոլի գծով հետախուզում հայտարարել նրա նկատմամբ: Դատախազությունը Կեզերաշվիլիին Քրեական օրենսգրքով մեծ չափի կաշառք վերցնելու եւ խարդախության մեղադրանքներ է ներկայացրել: Նախնական տվյալներով` Կեզերաշվիլկիի հանցագործությունների հետեւանքով Վրաստանին հասցվել է մի քանի տասնյակ մլն դոլարի վնաս, հայտնել է «Գրուզիա օնլայնը»:
Վրաստանի Պաշտպանության նախկին նախարարը հանդիսանում է ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Իսրայելի քաղաքացի, իսկ Իսրայելում օրենքն արգելում է այլ պետության հանձնել սեփական քաղաքացուն:
Կեզերաշվիլին Պաշտպանւթյան նախարարի պաշտոնը զբաղեցրել է ռուս-վրացական պատերազմի ժամանակ`  2008 թվականին: Նա հայրենիքը լքել է անցյալ տարվա հոկտեմբերին` խորհրդարանական ընտրություններից հետո, որի արդյունքում հաղթել են ընդդիմադիր «Վրացական երազանք» կոալիցիան:

В Израиле могут начаться переговоры по вопросу экстрадиции бывшего министра обороны Грузии Давида Кезерашвили. Как заявил главный прокурор Грузии Арчил Кбилашвили, несмотря на то, что Кезерашвили нет в стране, прокуратура все равно обратится к суду с ходатайством об избрании ему меры пресечения заочно.
После этого станет возможным объявить его в розыск по линии Интерпола. Прокуратура предъявила Кезерашвили обвинение по нескольким статьям Уголовного кодекса, в том числе в получении взятки в особо крупном размере и вымогательстве. По предварительной информации, в результате преступной деятельности Кезерашвили, Грузии был нанесен ущерб в несколько десятков миллионов долларов, сообщает «Грузия.Online».
Бывший министр обороны является как гражданином Грузии, так и гражданином Израиля, а израильские законы запрещают выдачу своих граждан другому государству.
Кезерашвили занимал пост министра обороны во время российско-грузинского конфликта в 2008 году. Он покинул родину в октябре прошлого года после парламентских выборов, на которых победила оппозиционная коалиция «Грузинская мечта».