Wikileaks-ի ինֆորմատոր Բռեդլի Մեննինգին ԱՄՆ-ում տատապարտել են 35 տարվա ազատազրկման: Նման դատավճիռ կայացրել է Մերիլենդ նահանգում օգոստոսի 21-ին Ֆորտ-Միդ բազայի ռազմական դատավորը՝ գնդապետ Դենիզ Լինդը:
Մեննինգի 35-ամյա ազատազրկումը կկրճատեն այն ժամանակահատվածով, որը նա անց է կացրել կալանքի մեջ, երբ 2010թ.- մայիսի 29-ին Քուվեյթի ամերիկյան ռազմաբազայում ձերբակալվել էր: Բացի այդ, դատավորի որոշմամբ կկրճատեն ազատազրկումը եւս 112 օրով, այն բանի համար, որ վերջին երեք տարվա ընթացքում նա կալանավորված է եղել բավական ծանր պայմաններում, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Wikileaks-ի տեղեկատու Բռեդլի Մեննինգը մեղավոր էր ճանաչվել մի շարք ծանր հանցագործությունների համար, այդ թվում լրտեսություն եւ պետական ունեցվածքի հափշտակում: Դատախազությունը պահանջում էր նրան դատապարտել 60 տարվա ազատազրկման, սակայն փաստաբանները խնդրել էին ժամկետը կրճատել 25 տարով:
Մեղադրող կողմը Մեննինգի համար պահանջում է 60 տարի ազատազրկում:
Վերջին խոսքի ժամանակ Մեննինգը ներողություն է խնդրել իր գոործողությունների համար, խոստովանելով, որ վնաս է հասցրել ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգությանը: Wikileaks-ի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ նա ներողություն խնդրել է ամերիկյան իշխանությունների ճնշման ներքո:
WikiLeaks. Մեննինգը ներողություն է խնդրել ճնշման տակ:
Բռեդլի Մեննինգի կողմնակիցները նախատեսում են այսօր մեղադրական վճռի դեմ բողոքելու համար երթ կազմակերպել դեպի Սպիտակ տուն: Նախկինում Նոբելյան կոմիտեին ներկայացվել էր միջնորդություն՝ Մեննինգին խաղաղության մրցանակ շնորհել: Միջնորդության ներքո ավելի քան 1000 մարդ էր ստորագրել:

Информатор организации Wikileaks Брэдли Мэннинг приговорен в США к 35 годам тюремного заключения. Такой вердикт вынесла 21 августа на судебном процессе на базе Форт-Мид в штате Мэриленд военный судья, полковник Дениз Линд.
35-летний срок заключения для Мэннинга будет сокращен на то время, которое он находился под арестом после задержания 29 мая 2010 года на американской военной базе в Кувейте. Кроме того, по решению судьи ему сократят пребывание в тюрьме еще на 112 дней за то, что все последние три года его содержали в неоправданно тяжелых условиях, сообщает ИТАР-ТАСС.
Информатор WikiLeaks Брэдли Мэннинг был признан виновным в совершении ряда тяжких преступлений, в том числе шпионаже и краже госсобственности. Прокуроры потребовали посадить его в тюрьму на 60 лет, адвокаты попросили ограничить этот срок 25 годами.
Обвинение требует для Мэннинга 60 лет тюрьмы.
Выступая с последним словом, Мэннинг извинился за свои действия, признав, что нанес ущерб национальной безопасности США. Представители Wikileaks заявили, что он принес извинения под давлением американских властей.
WikiLeaks: Мэннинг принес извинения под давлением.
Сторонники Брэдли Мэннинга намереваются сегодня отметить объявление срока его заключения шествием к Белому дому. Ранее в Нобелевский комитет была передана петиция о присвоении Мэннингу премии мира. Под петицией подписались более ста тысяч человек.