Թուրք պաշտոնյաները շարունակում են մաղձ թափել Հռոմի Ֆրանցիոսկոս Պապի հասցեին այն բանից հետո, երբ վերջինս Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Վատիկանում կայացած պատարագի ժամանակ 1915-ի դեպքերը անվանեց «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: Այս մասին գրում է «The New York Times»-ը:
Վերջին վրդովված արձագանքը Թուրքիայի եվրոպական հարցերով նախարար Վոլքան Բոզքըրի կողմից էր, ով հայտարարել է, որ ընդհանուր առմամբ արգենտինացիների ուղեղները լվացել են իրենց միջավայրում գտնվող հարուստ ու ազդեցիկ հայերը:
Իր ելույթում, որը հաղորդվել է պետական հեռուստատեսությամբ, Բոզքըրը սկզբում լրագրողներին հիշեցրել է, որ Ֆրանցիսկոսը կամ Խորխե Մարիո Բերգալյոն, ով ծնվել է 1936-ին Բուենոս Այրեսում, «արգենտինացի» է: Այնուհետեւ թուրք նախարարն ակնարկել է, որ այդ երկիրն ունի իր մութ անցյալը:
«Արգենտինան մի երկիր է, որը գրկաբաց ընդունել է Հոլոքոստի հայտնի հանցագործներին, նացիստ դահիճներին»,-ասել է թուրք նախարարը:

Turkish officials continued to vent their fury at Pope Francis after he called the mass killing of Armenians a century ago “the first genocide of the 20th century,” at a commemorative mass at the Vatican, reported The New York Times.
The latest outraged response came from Volkan Bozkir, Turkey’s minister for European affairs, who suggested that Argentines as whole, and not just the pope, had been brainwashed by rich and powerful Armenians in their midst.
In remarks broadcast on national television, Bozkir began by reminding reporters that Pope Francis, born Jorge Mario Bergoglio in Buenos Aires in 1936, is “an Argentine.” Bozkir then hinted that the country has a dark past of its own.
“Argentina was a country that welcomed the leading executors of the Jewish Holocaust, Nazi torturers, with open arms,” he said.