Կալինիգրադում ԱԴԾ-ն ձերբակալել է «Իսլամական ջիհադ- մոջահեդների ջամմաթ» ահաբեկչական կազմակերպության 12 զինյալների, հայտնել է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
Նշում են, որ ահաբեկիչները ծնունդով Միջին Ասիայից են ու հնարավոր է մասնակցություն ունեն ահաբեկչական կազմակերպության համար անդամներ հավաքագրելուն։
Հատուկ ծառայությունները նաեւ պարզել են բջիջի առաջնորդի անձը, որին Ուզբեկստանում որոնում են ծայրահեղական ուղղվածության հանցագործության համար։ Իրավապահների տվյալներով, ձերբակալվածը հավաքագրում էր Կալինինգրադի բնակիչներին։
Ձերբակալվածը խոստովանական ցուցմունքներ է տվել՝ այդ թվում խոստովանել է, որ իր ազգականները նույնպես մասնակցություն ունեն միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների գործունեությանը։ Բացի դրանից պարզվել են բջիջի առաջնորդի կապերը, հիմա ստուգում են կապերը Սիրիայում գործող զինյալների հետ։
Մոտ ժամանակներս ծրագրում են ձերբակալված օտարերկրացիներին արտաքսել այն երկիր, որտեղից նրանք ժամանել են։ Այնտեղ նրանց կդատեն ահաբեկչության համար։

В Калининграде спецназ ФСБ задержал двенадцать боевиков террористической организации «Исламский джихад – джамаат моджахедов», сообщила пресс-служба ведомства, передает РИА Новости
Отмечается, что выходцы из Средней Азии, возможно, причастны к вербовке в террористическую организацию.
Спецслужбы также установили лидера ячейки, который разыскивался в Узбекистана за преступления экстремистской направленности. По данным правоохранительных органов, задержанный вербовал жителей Калининградской области, в том числе выходцев из Центральной Азии, в интересах эмиссаров группировки «Исламский джихад – джамаат моджахедов».
Задержанный дает признательные показания, в том числе об участии своих родственников в деятельности международных террористических организаций. Кроме того, установлены связи лидера ячейки, идет проверка их причастности к боевикам, действующим в Сирии.
В ближайшее время планируется выдворить задержанных иностранцев в страну, из которой они прибыли. Там их будут судить за терроризм.