Թուրքիայում 2016–ի հուլիսի 15–ի հեղաշրջման փորձի ժամանակ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ մահափորձ իրականացնելու համար գործուղված զինվորականների համար դատախազությունը ցմահ ազատազրկում է պահանջում։
Թուրքական Sozcu պարբերականի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի հանրապետական դատախազ Ալի Ջենքի կողմից պատրաստված 25 էջանոց մեղադրական եզրակացության մեջ  նախագահի մահափորձի մեջ մեղադրվող 47 կասկածյալներից 46–ի համար ցմահ ազատազրկում է պահանջել։
Նշենք, որ 2016–ի հուլիսի 15–ի երեկոյան զինվորականների մի խումբ Էրդողանին սպանելու համար գրոհել էր Մարմարիսում գտնվող մի հյուրանոց, սակայն Էրդողանը հասցրել էր ավելի շուտ հեռանալ։

The Turkish prosecution has demanded life imprisonment for the military servicemen that were sent to assassinate President Recep Tayyip Erdoğan, during the coup attempt in July 2016.
The prosecutor’s indictment demands life sentences for 46 of the 47 suspects that are charged with attempted assassination of the president, according to Sözcü newspaper of Turkey.
On the evening of July 15 of the year past, a group of soldiers had stormed into a hotel in Marmaris town to kill Erdoğan, but he had managed to escape earlier.