«Իմ քայլը» նախաձեռնության անդամները՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ քայլերթով հասել են Երեւանի պետական համալսարան:
ԵՊՀ գլխավոր մասնաշենքի դռները փակ էին: Ցուցարարները վանկարկքւմ էին «Քայլ արա մերժիր Սերժին», «միացեք դասադուլին» կոչերով։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց. «Ռեկտորին ասեք, որ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն է եկել ձեզ մոտ»: Ցուցարարների մոտ իջավ ԵՊՀ ռեկտորի մամուլի խոսնակ Գեւորգ Էմին-Տերյանը՝ նշելով, որ Փաշինյանի ցանկությունը կփոխանցի ռեկտորին:
Նրա խոսքով, բարձրախոսը խանգարում է դասապրոցեսին. «Թմբուկը, բարձրախոսով խոսելը խանգարում են դասապրոցեսին: Ըստ երեւույթին մեկի նյարդերը տեղի են տվել, դրա համար են փակվել դռները», - ասաց Էմին-Տերյանը: Նա նշեց, որ եթե պարզվի, որ անվտանգության աշխատակիցներն ինքնագործունեությամբ են զբաղվել՝ փակելով դռները, նկատողություն կստանան:
Ի վերջո, Նիկոլ Փաշինյանն ու իր աջակիցները մտան Աշխարհագրության, երկրաբանության, քիմիայի ֆակուլտետ:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Մենք այս խորհրդանշական ակցիան իրականացրինք ի պատասխան ԵՊՀ-ի եւ մնացած բուհերի ռեկտորատի կողմից ուսանողների նկատմամբ կիրառվող ճնշումների: Ես ամենայն լրջությամբ ասում եմ՝ այնպես չանեք, որ մենք այստեղ վերադառնանք եռակի, քառակի, 10 անգամ ավելի շատ»:
Ի վերջո, «Իմ քայլը» նախաձեռնության անդամներին հաջողվեց մտնել ԵՊՀ շենք:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ այսօր առավոտյան մի խումբ ուսանողներ դասադուլ են հայտարարել, ապա գնացել դիմավորելու քայլերթով Երեւան մտնող Նիկոլ Փաշինյանին ու նրա աջակիցներին:
Նշենք, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, մարտի 31-ից քայլարշավ է սկսել Հայաստանի քաղաքներով, որը կավարտվի ապրիլի 13-ին Ազատության հրապարակում շուրջօրյա հանրահավաքներով: Նանք հայտարարել են, որ մտադիր են ապրիլի 17-ին շրջափակել ԱԺ շենքը, նաեւ պատգամավորների տները եւ թույլ չտալ, որ նրանք մասնակցել ԱԺ-ում վարչապետի ընտրությանը: «Ելք» դաշինքի մյուս երկու կուսակցությունները՝ «Լուսավոր հայաստանը» եւ «Հանրապետությունը» չեն միացել այս պայքարին:
- Որեւէ մեկը «Ելք»-ի անունից չի կարող որոշում կայացնել առանց մեզ. Փաշինյանը՝ վարչապետի թեկնածու առաջադրելու մասին
- «Պատասխանատվությունն ինձ վրա է. ես կփորձեմ այդ մարդկանց հանդիպել». Փաշինյանը՝ ՀՀԿ խորհրդի նիստի մասին (վիդեո, Ֆոտո)
- Դասադուլավոր ուսանողները դիմավորեցին Երեւան մտնող Փաշինյանին եւ նրա աջակիցներից. գնում են Ազատության հրապարակ (վիդեո)

Члены инициативы «Мой шаг» во главе с руководителем партии «Гражданский договор», руководителем парламентской фракции блока «Выход» Николом Пашиняном колонной дошли до ЕГУ. Двери центрального корпуса вуза оказались закрытыми. Демонстранты стали скандировать лозунги «Сделай шаг-отвергни Сержа», «Присоединяйтесь к забастовке» и другие.
Руководитель же парламентской фракции альянса «Выход» заявил: «Скажите ректору, что депутат Никол Пашинян пришел к нему». После этого к демонстрантам подошел пресс-секретарь ректора ЕГУ Геворг Эмин-Терян. Он сообщил о том, что передаст руководителю Ереванского госуниверситета пожелание депутата.
При этом он добавил, что громкоговоритель и барабанные дроби мешают учебному процессу. «По всей вероятности, у кого-то сдали нервы, потому двери и закрыли», - заявил Эмин-Терян. По его словам, если выяснится, что сотрудники службы безопасности занимаются самодеятельностью, закрывая двери, то они получат замечание.
В конце концов, Пашинян и его сторонники зашли в корпус факультетов географии, геологии, химии.
«Мы провели это символическое мероприятие в ответ на давление в отношении студентов со стороны ректоратов ЕГУ и других вузов. Не доводите дело до того, чтоб мы вернулись сюда с силами в три раза, четыре, а то и десять раз больше», - заявил Пашинян.
В конце концов, членам инициативы «Мой шаг» удалось зайти в центральный корпус вуза.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, напротив центрального корпуса ЕГУ сегодня собралась группа студентов, которая объявила забастовку.
Несколько дней назад молодые люди пытались осуществить кампанию по повышению осведомленности граждан относительно готовящегося митинга на Площади Свободы, запланированного на 13 апреля, они раздавали листовки движения «Мой шаг», и в это время произошел инцидент. В частности, начальник службы безопасности ЕГУ набросился на молодых людей и пытался отобрать у них листовки. Студенты об инциденте сообщили в офис омбудсмена.
Напомним, что члены партии «Гражданский договор» во главе с Николом Пашиняном с 31 марта проводят шествие по городам Армении, которое завершится сегодня митингом на ереванской площади Свободы. Они уже заявили о том, что намерены 17 апреля окружить здание парламента, а также дома депутатов, тем самым помешав им принять участие в голосовании по кандидатуре премьер-министра в НС Армении.