Լոս Անջելեսում Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան 110-ամյակի առիթով Կենտրոնական գրադարանը ներկայացնում է «Իմ անունն Արամ է» խորագրով ցուցահանդես, որը կգործի մինչեւ հոկտեմբերի 7-ը: Բացի այդ՝ Սարոյանի չհրապարակված պիեսներից կբեմադրվեն սեպտեմբերի 15-ին: Թե՛ ցուցահանդեսի, թե՛ ներկայացման մուտքն ազատ է հանդիսատեսի համար, հաղորդում է Asbarez-ը:
Ցուցահանդեսում կներկայացվի 45 նկար, ինչպես նաեւ մեծ դրամատուրգ, գրող եւ մարդասեր Վիլյամ Սարոյանի կյանքն ընդգծող մեջբերումներ, հայտնել է Լոս Անջելեսի հասարակական գրադարանի հետազոտական եւ հատուկ հավաքածուների բաժնի վարիչ Անի Բոյաջյանը: Ցուցահանդեսում ներկայացված կլինեն Սարոյանի երկու լուսանկարներ, որոնք արվել են լուսանկարիչ Պողոս Պողոսյանի կողմից 1976 եւ 1978 թվականներին Սարոյանի՝ Հայաստան կատարած այցերի ժամանակ:
Ցուցահանդեսը եզրափակելու է հանրահայտ ռեժիսոր Արամ Կույումջյանի «Վիլյամ Սարոյան. անտիպ պիեսների ներկայացում» նախագիծը: Բոյաջյանն այս առիթով ասել է, որ ուրախ է նոր սերնդին ներկայացնել Սարոյանին, որը ժամանակին համարվել է լավագույններից մեկը Հեմինգուեյի եւ Ֆիցջերալդի հետ միասին:
Ցուցահանդեսում ընդգծված մեջբերումները վերցվել են Սարոյանի՝ վեց տասնամյակի աշխատանքներից ու գրվածքներից: Նրա ամենահայտնի գործերի մի մասը կենտրոնացած է հայկական ծագման եւ սփյուռքի ինքնության վրա, ինչը հիմնավոր հարցեր է առաջ քաշում մարդկության ընդհանուր ցավի եւ աքսորի պարադոքսի մասին:

In celebration of 110th anniversary of world-renowned American Armenian writer William Saroyan’s birth, the Central Library of Los Angeles presents the exhibit “My Name is Aram,” on view through October 7, and a performance of his unpublished works to be held on Saturday. Both are free and open to the public, Asbarez reported.
The exhibit features 45 images as well as quotes highlighting the life of Saroyan, a Pulitzer Prize and Academy Award winning author, playwright, storyteller, maverick and humanist, said Ani Boyadjian, exhibit curator and manager of the Los Angeles Public Library’s Research and Special Collections. The exhibit features photographs of Saroyan, taken primarily during two visits to Armenia in 1976 and 1978.
The exhibition bookends the performance of “William Saroyan: The Unpublished Plays in Performance,” created expressly for library’s L.A. Made series by award-winning playwright Aram Kouyoumdjian.
“We are happy to introduce a new generation to William Saroyan, who in the past was considered one of the greats like Hemingway or F. Scott Fitzgerald,” said Boyadjian.
The quotes highlighted in the exhibit were taken from published works from Saroyan’s six decades as a master of dialogue and the written word. Some of his most acclaimed works center on issues of his Armenian ethnicity and diasporan identity, which raise profound questions about humanity’s universal pain and the paradox of exile.