Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող Կարեն Ղազարյանի ծնողները «Կարմիր խաչ» կազմակերպության միջոցով սնունդ եւ հագուստ են ուղարկել իրենց որդուն։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Բերդավանի գյուղապետ Սմբատ Մուղդուսյանը։
«Հունվարի 1-ին եմ այցելել Կարենի ծնողներին, ոչ մի լուր դեռ չունեին, միայն ասացին, որ «Կարմիր խաչի» միջոցով սնունդ եւ հագուստ են ուղարկել Կարենին, սակայն չգիտեն՝ հասել է այնտեղ, թե՝ ոչ»,– ասաց համայնքապետը։
Նա նշեց, որ տոներից հետո հնարավոր է՝ ծնողներն ու համագյուղացիները նորից բողոքի ակցիա կազմակերպեն՝ իշխանություններից պահանջելով քայլեր ձեռնարկել, իրենց որդուն վերադարձնելու համար։
Հիշեցնենք, որ Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ 34-ամյա Կարեն Ղազարյանը հուլիսի 15-ին հայտնվել էր Ադրբեջանի տարածքում: Ադրբեջանական կողմը տեղեկություն էր տարածել «սահմանին Հայաստանի ԶՈՒ հետախուզադիվերսիոն խմբի հարձակման կանխման», ինչպես նաեւ 1984 թվականի ծնված հայ զինծառայող Կարեն Ղազարյանի գերեվարման մասին: Հայկական կողմը հայտարարել էր, որ Կարեն Ղազարյանը չի ծառայում եւ երբեք չի ծառայել Հայաստանի ԶՈՒ շարքերում:
ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը փորձել է շոու անել, Ղազարյանին դիվերսանտ ներկայացնել եւ հավասարության նշան դնել այն անձանց հետ, որոնք ծանր հանցագործություններ են կատարել՝ Ասկերովի եւ Գուլիեւի. «Չնայած այս ամենին, համապատասխան աշխատանք է տարվում, հայրենակցին վերադարձնելու հարցը օրակարգում է»:
Այս հարցով ՀՀ օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը դիմել է ՄԱԿ եւ ԵԽ հանձնակատարներին, աշխատանք է տարվում ԿԽՄԿ հետ սերտ համագործակցությամբ:

Родители находящегося в плену Карена Казаряна с помощью «Красного креста» отправили сыну еду и одежду. Об этом в беседе с Новости Армении-NEWS.am сообщил глава сельской администрации села Бердаван Смбат Мугдусян.
«1 января я навестил родителей Карена. У них пока не было никаких новостей. Они лишь сказали, что с помощью «Красного креста» отправили Карену еду и одежду, однако не знают, достдошла ли она или нет», - сказал он.
Смбат Мугдусян отметил, что возможно, после праздников родители и их односельчане вновь проведут акцию протеста, требуя от властей предпринять шаги для возвращения Карена.
Напомним, что 34-летний житель села Бердаван Тавушской области Карен Казарян 15 июля оказался на территории Азербайджана. Азербайджанская сторона распространила слухи о «предотвращении нападения разведывательно-диверсионной группы ВС Армении», а также заявила о пленении армянского военнослужащего 1984 года рождения Карена Казаряна.
Армянская сторона заявила, что Карен Казарян не служит и никогда не служил в рядах ВС Армении. В МИД Армении заявили, что Азербайджан попытался устроить шоу, представить Казаряна диверсантом и приравнять его к лицам, совершившим тяжкие преступления: Аскерову и Гулиеву.
«Несмотря на все это проводится соответствующая работа. Вопрос возвращения соотечественника в повестке», - заявили в МИД Армении.
По этому вопросу омбудсмен Армении Арман Татоян обратился к комиссарам  ООН и Европарламента. Проводится работа в тесном сотрудничестве с Международным комитетом Красного Креста.