Չեխիայի հանրապետության սահմանները չորս հարեւանների՝ Ավստրիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի եւ Սլովակիայի հետ կարող են ամբողջովին բացվել հուլիսի սկզբում։ Այդ մասին հայտարարել է երկրի ԱԳՆ Տոմաշ Պետրժիչեկը, հաղորդում է ՌԲԿ-ն՝ հղում անելով Aktualne.cz-ը։
«Ես կցանկանայի, որ չորս հարեւանների՝ Ավստրիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի եւ Սլովակիայի հետ սահմաններն ամբողջովին բացվեն հուլիսից»,-ասել է Պետրժիչեկը։
ԱԳ նախարարը հայտնել է, որ սահմանները բացելու մասին բանակցությունները Սլովակիայի եւ Ավստրիայի հետ սահմանները բացելու շուրջ բանակցություններում առաջընթաց կա։ Նա նաեւ չի բացառել, որ Լեհաստանի հետ սահմանների բացումը կարող է դժվար ընթացք ունենալ։
Բաց այդ, Պետրժիչեկը չի բացառել, որ ամառային արձակուրդների սկզբում կթույլատրվեն ուղեւորությունները դեպի Բուլղարիա, Հունգարիա եւ Մերձբալթյան երկրներ, քանի որ այդ պետությունները հաջողությամբ դիմադրում են կորոնավիրուսի տարածմանը։ Ըստ նրա՝ օգոստոսից կարող են բացվել Խորվաթիայի, Հունաստանի, Սլովենիայի եւ Մալթայի հետ սահմանները։
«Կարծում եմ, որ հուլիսից մենք կկարողանանք վերադառնալ նորմալ գործառնության ոչ միայն Շենգենյան գոտում»,-ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ համաճարակաբանական իրավիճակը բարելավվելու դեպքում սահմանները բացելու գործընթացը կարող է արագանալ։
Ապրիլի 24-ից Չեխիան բացել է իր սահմանները իր քաղաքացիների առջեւ՝ դառնալով Եվրոպայի առաջին երկիրը, որն արել է այդ քայլը կորոնավիրուսի պանդեմիայի ընթացքում։ Արտերկրից վերադառնալիս բնակիչները պետք է ներկայացնեն COVID-19-ի բացասական թեստը կամ անցնեն կարանտին։
Չեխիայի առողջապահության տվյալներով՝ մայիսի 2-ի դրությամբ երկրում գրանցվել է 7.7 հազար վարակակիր, բուժվել է 3446 մարդ, իսկ հիվանդանոցներում դեռեւս գտնվում է 319 պացիենտ։ Կորոնավիրուսի հետեւանքով մահվան դեպքերի թիվը հասել է 245-ի։

Границы Чешской республики с четырьмя соседними странами — Австрией, Германией, Польшей и Словакией — могут быть полностью открыты с июля. Об этом заявил министр иностранных дел страны Томаш Петржичек, сообщает РБК со ссылкой на  издание Aktualne.cz.
«Я хотел бы, чтобы границы с четырьмя соседними странами — Австрией, Германией, Польшей и Словакией — были полностью открыты с июля», — сказал Петржичек.
Глава МИД сообщил, что переговоры об открытии границ со словацкой и австрийской продвинулись дальше всего. Он также допустил, что открытие границ с Польшей будет затруднено.
Кроме того Петржичек не исключил, что с начала летних каникул будут разрешены путешествия в Болгарию, Венгрию и страны Прибалтики, так как эти государства хорошо противостоят распространению коронавируса. С августа он допустил открытие границ с Хорватией, Грецией, Словенией и Мальтой.
«Считаю, что с июля мы могли бы вернуться к нормальному функционированию не только Шенгенской зоны», — сказал министр, добавив, что в случае улучшения эпидемиологической обстановки процесс открытия границ может ускориться.
С 24 апреля Чехия открыла свои границы на выезд для своих граждан, став первой страной Европы, сделавшей это после начала пандемии коронавируса. По возвращении из-за рубежа жители должны будут предъявить отрицательный тест на COVID-19 или пройти карантин.
По данным чешского Минздрава, ко 2 мая в стране зафиксировано 7,7 тыс. заболевших с COVID-19. 3446 человек вылечились, в больницах остается 319 пациентов. Число летальных исходов от коронавирусной инфекции составило 245.