Ռուս քաղաքական գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին շարունակում անգիտակից վիճակում մնալ, միացված է ԹԱՕ սարքին, լրագրողներին ասել է Օմսկի թիվ 1 շտապօգնության հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկ Ալեքսանդր Մուրախովսկին։
Ավելի վաղ Օմսկի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ Նավալնու վիճակը շարունակում է մնալ կայուն ծանր։ Մուրախովսկին հայտնել է, որ ուրբաթ առավոտյան նրա վիճակը փոքր-ինչ բարելավվել է։
«Նա անգիտակից վիճակում է»,- լրագրողներին ասել է Մուրախովսկին։ «Այո»,- հավելել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Նավալնին արդյոք միացվա՞ծ է ԹԱՕ սարքին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Մուրախովսկին ավելի վաղ շեշտել էր, որ Օմսկի հիվանդանոցից Նավալնու տեղափոխումն առայժմ անհնար է անգամ ազգականների պատասխանատվությամբ։
Նախօրեին օդանավը, որով Նավալնին Տոմսկից Մոսկվա էր թռչում, շտապ վայրէջք էր կատարել Օմսկում այն բանից հետո, երբ նրա ինքնազգացողությունը վատացել էր։ նա հոսպիտալացվել էր թիվ 1 շտապօգնության հիվանդանոցում, տարածքային առողջապահության նախարարությունից հայտնել էին, որ պացիենտը վերակենդանացման բաժանմունքում է։ ԿՊՀ մամուլի քարտուղար Կիրա Յարմիշը ավելի վաղ կարծիք էր հայտնել, որ Նավալնու մոտ տոքսիկ թունավորում է, նրա տվյալներով՝ բլոգերը կոմայի մեջ է։ Հիվանդանոցից հայտարարել էին, որ թունավորումը Նավալնու վիճակի հնարավոր պատճառներից միայն մեկն է, հոսպիտալացվածը ստանում է անհրաժեշտ ամբողջ օգնությունը։ Կատարած հետազոտությունների արդյունքներով՝ բժիշկները Նավալնու մոտ հայտնաբերել են գլխուղեղի, սրտի կաթվածի կամ ինֆեկցիոն, այդ թվում՝ կորոնավիրուսային ախտահարումների նշաններ։

Российский политик Алексей Навальный продолжает находиться без сознания, подключен к аппарату ИВЛ, заявил журналистам главный врач омской БСМП -1 Александр Мураховский.
Ранее минздрав Омской области сообщал, что Навальный остается в стабильно тяжелом состоянии. Мураховский сообщил, что утром в пятницу его состояние несколько улучшилось.
«Он без сознания», - сказал Мураховский журналистам. «Да», - добавил он, отвечая на вопрос, подключен ли Навальный к аппарату ИВЛ, передает РИА Новости
Мураховский ранее подчеркнул, что транспортировка Навального из омской больницы пока невозможна даже под ответственность родственников.
Накануне самолет, на котором Навальный летел из Томска в Москву, экстренно сел в Омске из-за того, что ему стало плохо. Он был госпитализирован в больницу скорой медицинской помощи №1, в региональном минздраве сообщили, что пациент находится в реанимации. Пресс-секретарь ФБК Кира Ярмыш ранее предположила, что у Навального токсическое отравление, по ее данным, блогер находится в коме. В больнице заявили, что отравление - только одна из возможных причин состояния Навального, госпитализированный получает всю необходимую помощь. По результатам проведенных исследований врачи не нашли у Навального признаков инсульта, инфаркта или инфекционных поражений, в том числе коронавируса.