Այսօր ժամը 10:30-ից Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչները օդ էին բարձրացել Ադրբեջանի Հանրապետության «Գյանջա» օդանավակայանից և ապահովում էին Ադրբեջանի «Դալյար» օդանավակայանից ՀՀ Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս, Մեծ Մասրիք, Սոթք տարածաշրջաններում տեղակայված ՀՀ բնակավայրերի և ԶՈՒ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ Ադրբեջանի ՍՈՒ-25 և թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ով ռմբահրթիռային հարվածները: Այս մասին facebook-ի իր էջում գրել է ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Տվյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի ստորաբաժանումներին կրակային աջակցման մարտական խնդիրներ էր կատարում յուրային ավիացիան։
Մարտական խնդիրը կատարելիս հակաօդային և օդային մարտերի ընթացքում Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը:
Օդաչուն, ցավոք, հերոսաբար զոհվել է:
Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչը, ըստ օբյեկտիվ հսկման միջոցների, գտնվել է 60 կմ խորության, 8200 մետր բարձրության վրա։
Այսօր ժամը 10:30-ից Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչները օդ էին բարձրացել Ադրբեջանի...

Starting today at 10:30, Turkey’s F-16 fighter aircrafts were released from Gyanja Airport of Azerbaijan and ensured the missile strikes in the direction of Armenia’s settlements and the territorial units of the Armed Forces of Armenia stationed in the Vardenis, Great Masrik and Sotk regions of the Vardenis town of Armenia from Dalyar Airport of Azerbaijan through Azerbaijan’s SU-25 and the Turkish Bayraktar UAV, as reported Spokesperson of the Ministry of Defense of Armenia Shushan Stepanyan on her Facebook page.
Stepanyan particularly stated the following: “In this period, Armenian aviation is completing the tasks for supporting the units of the air defense forces of the Armed Forces of Armenia.
While completing the combat task, during the air defense battles, Turkey’s F-16 multirole fighter aircraft shot down the SU-25 attacker of the military air forces of the Armed Forces of Armenia in the airspace of Armenia.
Unfortunately, the pilot heroically died.
Turkey’s F-16 multirole fighter aircraft was 60 km deep and at an 8,200-meter altitude, according to objective control measures.