Հհիշատակի արարողության առիթով Մայր Աթոռը որևէ մեկին, այդ թվում՝ որևէ պետական կառույցի կամ այրի, մասնակցության հրավեր չի ուղղել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
«Կարծում եմ այս իրադրության մեջ մեծապես պետք է ուշադրություն դարձնել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի այսօրվա ուղերձին, նախորդիվ հրապարակած նոյեմբեր 10֊ի կոչին և Գերագույն հոգևոր խորհրդի հայտարարությանը։
Իսկ ի պատասխան լրագրողների հարցումների և անհատական նամակների՝ պարզաբանեմ, որ հիշատակի արարողության առիթով Մայր Աթոռը որևէ մեկին, այդ թվում՝ որևէ պետական կառույցի կամ այրի, մասնակցության հրավեր չի ուղղել։ Արարողության մասին ծանուցումը եղել է հանրային՝ հնարավորություն ընձեռելով ամենքին ուղիղ եթերով հետևելու և կամ ներկա գտնվելու հիշատակի միջոցառմանը։
Ամենայն Հայոց Հայրապետը շարունակում է ներքաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծմանը միտված իր ջանքերը` նաև աղոթելով մեր ժողովրդի և հայրենիքի խաղաղության համար»:

Director of the Information System of the Mother See of Holy Etchmiadzin, Father Vahram Melikyan posted on his Facebook page, adding the following:
“I believe that, in this situation, it is necessary to pay great attention to today’s message of the Catholicos of All Armenians, the call made on November 10 and the statement by the Supreme Spiritual Council.
In response to the inquiries and personal letters of journalists, I would like to clarify that the Mother See of Holy Etchmiadzin hadn’t invited anyone to the commemoration ceremony, including state organizations and officials. The notice about the ceremony was public, providing everyone with the opportunity to follow the ceremony live or attend the ceremony.
The Catholicos of All Armenians continues his efforts for a solution to the domestic political crisis and prays for our people and peace in the homeland.”