Հհիշատակի արարողության առիթով Մայր Աթոռը որևէ մեկին, այդ թվում՝ որևէ պետական կառույցի կամ այրի, մասնակցության հրավեր չի ուղղել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
«Կարծում եմ այս իրադրության մեջ մեծապես պետք է ուշադրություն դարձնել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի այսօրվա ուղերձին, նախորդիվ հրապարակած նոյեմբեր 10֊ի կոչին և Գերագույն հոգևոր խորհրդի հայտարարությանը։
Իսկ ի պատասխան լրագրողների հարցումների և անհատական նամակների՝ պարզաբանեմ, որ հիշատակի արարողության առիթով Մայր Աթոռը որևէ մեկին, այդ թվում՝ որևէ պետական կառույցի կամ այրի, մասնակցության հրավեր չի ուղղել։ Արարողության մասին ծանուցումը եղել է հանրային՝ հնարավորություն ընձեռելով ամենքին ուղիղ եթերով հետևելու և կամ ներկա գտնվելու հիշատակի միջոցառմանը։
Ամենայն Հայոց Հայրապետը շարունակում է ներքաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծմանը միտված իր ջանքերը` նաև աղոթելով մեր ժողովրդի և հայրենիքի խաղաղության համար»:

Первопрестольный Святой Эчмиадзин не отправлял никому приглашений по случаю церемонии поминовения, в том числе и государственным структурам или лицам. Об этом на своей странице в Facebook написал директор информационной системы Первопрестольного Святого Эчмиадзина, иерей Ваграм Меликян.
«Думаю, что в этой ситуации нужно обратить особое внимание на сегодняшнее послание Католикоса Всех армян, обнародованный ранее призыв от 10 ноября и заявление Верховного духовного совета.
А в ответ на вопросы и личные письма журналистов поясню, что Первопрестольный Святой Эчмиадзин не отправлял никому приглашений по случаю церемонии поминовения, в том числе и государственным структурам или лицам. Уведомление о церемонии было общественным и предоставило возможность всем наблюдать в прямом эфире или присутствовать на церемонии поминовения.
Патриарх Всех армян продолжает предпринимать усилия, направленные на решение внутриполитического кризиса, также молясь за наш народ и мир на родине», - отмечается в записи представителя Первопрестольного Святого Эчмиадзина.