Բրազիլիայում Քրիստոսի նոր արձանը կլինի ավելի բարձր, քան Ռիո դե Ժանեյրոյում հայտնի Քրիստոս Քանիչն է, հաղորդում է BBC-ն:
Բրազիլիայի հարավում՝ Էնկանտադու քաղաքում, Քրիստոս Պաշտպանի արձանը կունենա 43 մետր բարձրություն՝ ներառյալ պատվանդանը, ինչի արդյունքում այն կլինի աշխարհում բարձրությամբ Հիսուսի երրորդ արձանը:
Անցած շաբաթ կառուցվել է արձանի գլուխն ու պարզած ձեռքերը:
Արձանի ներսում վերելակը կտեղափոխի զբոսաշրջիկներին դեպի դիտահրապարակ կրծքավանդակի շրջանում:
Քրիստոսի եւս մեկ արձան տեղադրելու գաղափարը երկրում պատկանում է տեղի քաղաքական գործիչ Ադրոալդո Կոնզատիին, որը մահացել է մարտին կորոնավիրուսի հետեւանքով:
Ակնկալվում է, որ 350 000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ նախագիծը կավարտվի այս տարի, հաղորդում է «Քրիստոսի ընկերների ասոցիացիա» կազմակերպությունը, որը զբաղվում է նախագծի կազմակերպչական աշխատանքներով:
Այն ֆինանսավորվում է մասնավոր անձանց եւ ընկերությունների նվիրատվությունների հաշվին, հավելել են ասոցիացիայում:

Новая статуя Христа в Бразилии, будет выше, чем знаменитая статуя Христа-Искупителя в Рио-де-Жанейро, сообщает BBC.
Высота статуи Христа-Покровителя в городе Энкантаду на юге Бразилии составляет 43 метра со своим пьедесталом, что сделает ее третьей по высоте в мире статуей Иисуса.
На прошлой неделе к конструкции были добавлены голова и вытянутые руки.
Лифт внутри статуи будет доставлять туристов к смотровой площадке в области груди, на 40 м вверх.
Идея установить еще одну статую Христа в стране принадлежит местному политику Адроальдо Конзатти, который скончался в марте от коронавируса.
Ожидается, что проект стоимостью 350 000 долларов США будет завершен в этом году, сообщает организация «Ассоциация друзей Христа», занимающаяся организацией проекта.