Պատերազմի պատճառով շուրջ 35 հազար մարդ զրկվեց տներից: Մի մասը վերադարձել է Արցախ, մի մասը` Հայաստանում: Այս մասին Վարդենիսի բնակիչների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Մեր մոտեցումը հետեւյալն է. ամեն ինչում մեղավոր է պետությունը, եւ այն պարտավոր է օգնել ձեզ: Պետությունը չի կարող ձեռքերը լվանալ»,- ընդգծեց նախկին նախագահը:
Նա հիշեցրեց, որ «Հայաստան» հիմնադրամը պատերազմի տարիներին հավաքել է շուրջ 200 միլիոն: «Կեսը չգիտես, թե ինչի վրա է ծախսվել, փաստաթղթեր չկան: Գումարը կարող է օգտագործվել բնակարանների կառուցմանը: 2-3 տարում կառուցել: Կարելի է տարբեր ֆոնդերով միջոցներ գտնել: Կարելի է հարցը լուծել մեկ տարվա ընթացքում վկայագրերի հաշվին»,- ասաց Քոչարյանը:

Около 35 тысяч человек потеряли дома вследствие войны. Часть вернулась в Арцах, часть находится в Армении. Об этом заявил второй президент Армении, лидер блока «Армения», кандидат в премьер-министры РА Роберт Кочарян на встрече с жителями Вардениса.
«Наш подход такой – государство имеет вину во всем и оно обязано помочь вам. Не может государство умыть руки», - подчеркнул экс-президент.
Он напомнил, что фондом «Айастан» во время войны было собрано около 200 млн. «Половина непонятно на что потрачена, документации нет. Остальное есть. Деньги можно направить на строительство жилья. За 2-3 года построить. Можно с разными фондами найти средства. Можно и в течение года решить вопрос за счет сертификатов», - отметил Кочарян.