Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Անկարայում, Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստում, բացահայտ «Զանգեզուրի միջանցքը» կապել է Միջին միջանցքի հետ։
«Տարածաշրջանում եւ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները բարձրացրել են համագործակցության կարեւորությունը տրանսպորտի եւ հաղորդակցությունների ոլորտում»,- ասել է Բայրամովը, տեղեկացրել է APA-ն։
Նշելով, որ «տարածաշրջանում եւ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները բարձրացնում են համագործակցության կարեւորությունը տրանսպորտի եւ հաղորդակցությունների ոլորտում, նախարար Ջեյհուն Բայրամովը մանրամասն տեղեկացրել է այն աշխատանքի մասին, որն իրականացվում է այդ ուղղությամբ՝ օկուպացիայից ազատագրված ադրբեջանական տարածքներում նոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքի ստեղծման նպատակով, այդ թվում Զանգեզուրի միջանցքի ուղղությամբ աշխատանքն սկսելու առումով։ Այս առնչությամբ վստահություն է հայտնվել, որ Ադրբեջանի այս ջանքերը պայմաններ կստեղծեն Միջին միջանցքի տարանցման պոտենցիալն օգտագործելու համար, կարեւոր ավանդ կներդնեն տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդման գործում»։
Հիշեցնենք, որ Միջին միջանցքը երթուղի է, որը նպատակ ունի միացնել Եվրոպան եւ Ասիան։ Իսկ իրականում «մեծ թուրանի» գաղափարն իրականացնելու սկիզբն է։ Ենթադրվում էր, որ այն անցնելու է Վրաստանի հարավով, շրջանցելով Հայաստանը, նկատի ունենալով այն, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը շարունակում են Հայաստանի սահմանների շրջափակումը։ Սակայն 44-օրյա պատերազմից հետո, որը սանձազերծեցին Ադրբեջանը եւ Թուրքիան, Բաքուն եւ Անկարան ավելի համառորեն են սկսել պահանջել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը, այլ կերպ ասած՝ պահանջում են Հայաստանի տարածքի մի մասը՝ որպես «միջանցք։ Երկու միջանցքները կապելով՝ ադրբեջանցի նախարարն, ըստ էության, բացել է խաղաթղթերը՝ հասկացնելով, որ 2020թ. ագրեսիվ պատերազմը սանձազերծվել է Թուրքիայի մատուցմամբ եւ հեռուն գնացող նպատակներով։

At the meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States in Ankara, Turkey, Azerbaijani FM Jeyhun Bayramov openly linked the concept of "Zangezur corridor" with the Middle Corridor.
"The events taking place in the region and the world have raised the importance of cooperation in the field of transport and communications," Bayramov said, APA reported.
"(…) Bayramov informed in detail about the work that is being carried out in this regard, in terms of starting work with the aim of creating a new transport infrastructure in the Azerbaijani territories liberated from occupation, including regarding the Zangazur [(Zangezur)] corridor. In this regard, there is confidence that these efforts of Azerbaijan will create conditions for using the transit potential of the Middle Corridor, will make an important contribution to the strengthening of regional peace and security," APA added.
To note, the Middle Corridor is a route that aims to connect Europe and Asia. But in fact, it is the beginning of implementing the concept of Great Turan. It was assumed that it will pass through the south of Georgia, bypassing Armenia, considering that Turkey and Azerbaijan continue to block Armenia's borders. However, after the 44-day war in 2020 which was unleashed by Azerbaijan and Turkey, these two countries have more persistently started to demand the opening of the "Zangezur corridor;" in other words, they demand a part of the territory of Armenia as a "corridor." By linking these two corridors, the Azerbaijani FM, in fact, opened their playing cards, making it clear that the aggressive war of 2020 was unleashed by the provision of Turkey and with far-reaching goals.