Ստամբուլի հանրահայտ Այա Սոֆիայի մզկիթի (Սուրբ Սոֆիայի տաճար) այցելությունները օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար այսուհետ վճարովի են՝ մուտքը 25 եվրո։ Նոր կանոնները գործում են երկուշաբթի օրվանից։
Տաճար մուտքը տուրիստների համար կազմակերպվում է հարավային ճեմասրահից՝ այցելելու համար պատկերասրահի, բյուզանդական խճանկարի հարկը։ Այցելուների համար մշակվել է բջջային աուդիոուղեկցող 23 լեզուներով։ Ցանկության դեպքում նրանք կարող են ստանալ ականջակալներ եւ ինքնուրույն շրջել տաճարով։
Թուրքիայի քաղաքացիների համար, որոնք այստեղ կգան աղոթելու համար, մուտքն անվճար է։ Տուրիզմի նախարարության հայտարարության համաձայն՝ մզկիթ այցելության նոր կանոնները թույլ կտան վերացնել հերթերը, ինչպես նաեւ պլանաչափ իրականացնել դրա վերականգնման մասշտաբային աշխատանքները։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը 2020թ. հուլիսին ստորագրել էր հրամանագիր, որի համաձայն՝ Սուրբ Սոֆիայի տաճարը դարձել է մզկիթ, այստեղ վերականգնվել են կրոնական արարողությունները։ Այդ ժամանակ էլ այցելությունը դարձել էր անվճար։
Եթե 2023-ին Հայաստան եկած զբոսաշրջիկների 50%-ն էր ՌԴ-ից, ապա հիմա արդեն 40%-ն է. Պապոյան
Այս տարվա առաջին եռամսյակում ՀՆԱ աճը եղել է 9,2 տոկոս, որն ապահովել են...
Վրաստանում զբոսաշրջիկների առողջության ապահովագրության ներդրման ժամկետը հետաձգվել է մինչև 2026-ը
Վրաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունն ավելի վաղ հայտնել էր...
Հայաստանում 2024 թվականի առաջին երեք ամիսներին զբոսաշրջային հոսքի անկում է գրանցվել
Ընդհանուր առմամբ, հաշվետու ժամանակահատվածում երկիր, ինչպես նշեց փոխնախարարը, այցելել է 441 հազար մարդ...

Посещение всемирно известной стамбульской мечети Айя-София (собор Святой Софии) иностранными туристами отныне будет платным, вход в нее обойдется в €25. Новые правила, введенные Минтуризма республики, действуют с понедельника.
Вход в храм для туристов организован со стороны южного вестибюля, следуя по которому они могут осмотреть этаж галереи, византийские мозаики и фактически иметь полный обзор мечети. Для посетителей разработан аудиогид на 23 языках, который можно скачать на мобильные устройства. При желании они могут получить наушники у входа и самостоятельно совершить экскурсию по храму.
Для граждан Турции и посещающих Святую Софию с целью совершения богослужений вход в собор остается бесплатным. По заявлению Минтуризма, введение новой системы посещения мечети позволит ликвидировать очереди на входе в нее, а также планомерно проводить масштабные работы по ее реставрации.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в июле 2020 года подписал указ, согласно которому собор Святой Софии стал мечетью и в ней возобновились религиозные службы. Тогда же ее посещение стало бесплатным.