ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հինգշաբթի հայտարարել է, թե անկեղծորեն հավատում է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չի խախտի Ուկրաինայում խաղաղության պայմանագիրը, հայտնում է CNN-ը։
«Ես խոսել եմ նրա հետ։ Նրան վաղուց եմ ճանաչում, մենք միասին անցել ենք ռուսական խաբեության միջով»,- ասել է Թրամփը՝գործածելով 2016 թվականի ընտրություններին ռուսական միջամտության հետաքննությունը նկարագրելու համար իր գործածած եզրույթը:
Պատրաստվելով Պուտինի հետ հանդիպմանը՝ քննարկելու համար ուկրաինական հակամարտությունը, Թրամփը թերահավատություն չի հայտնել իր գործընկերոջ մտադրությունների առնչությամբ:
«Չեմ հավատում, որ նա կխախտի իր խոսքը։ Չեմ կարծում, որ նա կվերադառնա, երբ մենք գործարք կնքենք: Ըստ իս, գործարքն արդեն ուժի մեջ կմնա»,- նշել է նա։
Երբ լրագրողը մատնանշել է Թրամփի և նրա Օվալաձև աշխատասենյակի հյուրի՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի միջև տարաձայնությունը, որը հայտարարել էր, թե Պուտինին չի կարելի վստահել, Թրամփը պարզաբանել է Պուտինին իր մոտեցումը:
«Գիտեք, դա վստահություն է և ստուգում: Եկեք այդպես անվանենք, և կարծում եմ՝ երկուսս էլ կարող ենք այդպիսին լինել: «Դա ... պետք է ստուգել, քանի որ երբեք չգիտես, թե ինչ կարող է պատահել», -եզրափակել է նա:

US President Donald Trump said on Thursday that he trusts that Russian President Vladimir Putin will not violate the peace deal in Ukraine, CNN reports.
“I think I think he's I've spoken to him. I've known him for a long time now. You know we had we had to go through the Russian hoax together,” Trump said, using the term he has used to describe the investigation into Russian interference in the 2016 US presidential election.
As he prepares to meet with Putin to discuss the Ukrainian conflict, Trump has not expressed skepticism about his counterpart’s intentions.
“I think he’ll keep his word. I’ve known him for a long time now, and I think he will. I don’t believe he’s going to violate his word. I don’t think he’ll be back when we make a deal. I think the deal is going to hold now," Trump said.
And when a reporter pointed out the differences between Trump and his Oval Office guest, British Prime Minister Keir Starmer, who had said Putin couldn't be trusted, Trump explained his approach to Putin.
"Look it's trust and verify, let's call it that. And I think we both ... You have to verify because you never know what's going to happen," Trump concluded.