Ասիական զարգացման բանկի 60-րդ տարեկան համաժողովը տեղի կունենա Ճապոնիայի Նագոյա քաղաքում: NEWS.am-ի թղթակցի փոխանցմամբ, այս մասին ԱԶԲ-ի 59-րդ համաժողովի եզրափակիչ օրը հայտնել են բանկի ներկայացուցիչները: Տարեկան հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա 2027 թվականի մայիսի 2-5-ը:
ԱԶԲ նախագահ Մասատո Կանդան իր եզրափակիչ ելույթում նշել է՝ խորհրդանշական է, որ 60-րդ համաժողովը նշվելու է Ճապոնիայում, որը Ասիական զարգացման բանկի հիմադիր անդամներից է, և որն այսօր էլ հանդիսանում է բանկի խոշորագույն բաժնետերերից մեկը։
«ԱԶԲ–ի 60-րդ տարեկան ժողովը պարզապես տոնակատարություն չի լինելու։ Այն լինելու է կարևոր մի պահ՝ ապագային նայելու։ Ես մեծ ակնկալիքներ ունեմ, որ այս կարևոր միջոցառումը մեծ հաջողություն կունենա»,–ասել է Մասատո Կանդան։
Բանկի 59-րդ հանդիպումն ավարտվել է Ճապոնիայի պատմությանն ու մշակույթին նվիրված միջոցառումով, որին ներկա էին նաև Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարի տեղակալը, Նագոյայի քաղաքապետը և այլ պաշտոնյաներ։
Հիշեցնենք, որ Ուզբեկստանի Սամարկանդ քաղաքում մայիսի 3-6–ը տեղի էր ունենում Ասիական զարգացման բանկի 59-րդ տարեկան համաժողովը, որի շրջանակում Սամարկանդ էին ժամանել ԱԶԲ–ի անդամ 69 երկների ֆինանսական ոլորտի ներկայացուցիչները, փորձագետներ, լրագրողներ։ Համաժողովին մասնակցում էր նաև Հայաստանի ֆինանսների փոխնախարար Էդգար Մկրտչյանը։
Համաժողովի շրջանակում Ասիական զարգացման բանկը հայտարարել է մի շարք նոր նախագծերի մասին․ դրանցից մեկի նպատակն է, օրինակ, աջակցելն է Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրներին, որոնք բախվում են էներգակիրների գների բարձրացման խնդրին, և արագացնել անցումն ավելի կայուն էներգետիկ համակարգերի:

60-ое ежегодное заседание Азиатского банка развития состоится в японском городе Нагоя. Об этом в заключительный день 59-го заседания АБР заявили представители банка, передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am.
В своем заключительном выступлении президент АБР Масаато Канда отметил: символично, что 60-ое заседание состоится в Японии, которая является одним из членов-основателей Азиатского банка развития и сегодня остается одним из крупнейших его акционеров. «60-ое заседание АБР будет не просто празднованием. Это будет важный момент - время смотреть в будущее. Надеюсь, что данное важное мероприятие пройдет с большим успехом», - сказал он.
59-ое заседание завершилось мероприятием, посвященным истории и культуре Японии, на котором также присутствовали заместитель министра финансов Японии, мэр города Нагоя и другие должностные лица.
Напомним, что в городе Самарканд с 3 по 6 мая состоялось 59-ое заседание Азиатского банка развития, в рамках которой в Узбекистан прибыли представители финансовой сферы, эксперты и журналисты из 69 стран-членов АБР. В заседании принял участие и заместитель министра финансов Армении Эдгар Мкртчян.