Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունը շարունակում է հետևողական պայքարը ՀՀ պետական սահամանով թմրամիջոցների մաքսանենգության, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքը, որպես թմրամիջոցների տարանցիկ երթուղի օգտագործող հանցավոր խմբավորումների բացահայտման ուղղությամբ։
Օրերս «Ագարակ» սահմանային անցման կետ է ժամանել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի Ջ. Շ.-Ի կողմից շահագործվող բեռնատար տրանսպորտային միջոցը: Ըստ ներկայացված բեռնափոխադրման փաստաթղթերի՝ մեքենան պետք է տեղափոխեր շինարարական սալիկներ, իսկ բեռի վերջնական նշանակման վայրը եղել է Վրաստանը։ Հայաստանի Հանրապետությունը տվյալ երթուղում պետք է օգտագործվեր որպես տարանցիկ գոտի։
Մաքսային հսկողության շրջանակում, բեռնատարը ենթարկվել է ռենտգեն զննության։ Նախնական ստուգման ընթացքում կասկածելի պատկերներ կամ թաքցված բեռի առկայություն չի արձանագրվել։ Մաքսային հսկողությունը շարունակվել է ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության շնագիտական բաժնի վարժեցված շան միջոցով: Բեռնատարի կցորդի աջ և ձախ հատվածներում շունը ցուցաբերել է թմրադեղեր հայտնաբերելու վարքագիծ: Որոշում է կայացվել տրանսպորտային միջոցը առավել մանրամասն զննության նպատակով տեղափոխել հարավային տերմինալ մաքսային պահեստ:
ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և պետական սահմանի անցման կետերում մաքսային հսկողություն իրականացնող ստորաբաժանումների աշխատակիցները, կիրառելով հատուկ տեխնիկական միջոցներ, ապամոնտաժել են կցորդի մետաղական հատվածները։ Արդյունքում հայտնաբերվել են հատուկ պատրաստված և զոդված գաղտնարաններ, որոնցում թաքցված է եղել շուրջ 28 կիլոգրամ ընդհանուր քաշով 111 հատ առանձին փաթեթներով «հաշիշ» տեսակի թմրամիջոց։
Թմրամիջոցների մաքսանենգություն իրականացնելու հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով ԻԻՀ քաղաքացին ձերբակալվել և տեղափոխվել է Սյունիքի մարզային քննչական վարչություն։ Հարուցվել է քրեական վարույթ, իրականացվում է նախաքննություն՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ինչպես նաև հնարավոր հանցավոր կապերն ու կազմակերպիչներին պարզելու նպատակով։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հորդորում է զերծ մնալ թմրամիջոցների ապօրինի տեղափոխման և շրջանառության դրսևորումներից՝ պահպանելով օրենքի պահանջները և նպաստելով հանրային անվտանգության ապահովմանը։

Управление по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов Армении продолжает последовательную борьбу с контрабандой наркотических средств через государственную границу республики, а также с выявлением преступных группировок, использующих территорию Армении в качестве транзитного маршрута для перевозки наркотиков.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в КГД республики, на днях на пограничный пункт пропуска «Агарак» прибыло грузовое транспортное средство, эксплуатируемое гражданином Ирана Дж.Ш. Согласно представленным документам, автомобиль должен был перевозить строительную плитку, а конечным пунктом назначения груза была Грузия. Республика Армения по данному маршруту должна была использоваться как транзитная зона.
В рамках таможенного контроля грузовик был подвергнут рентгеновскому досмотру. В ходе предварительной проверки наличия скрытого груза зафиксировано не было. Таможенный контроль был продолжен с использованием обученной собаки кинологического отдела Управления по борьбе с контрабандой КГД. В правой и левой частях прицепа грузовика собака продемонстрировала поведение, указывающее на обнаружение наркотиков. Было принято решение перевезти транспортное средство на южный терминал таможенного склада для более детального осмотра.
Сотрудники Управления по борьбе с контрабандой КГД и подразделений, осуществляющих таможенный контроль в пунктах пропуска через государственную границу, с применением специальных технических средств демонтировали металлические части прицепа. В результате были обнаружены специально изготовленные тайники, в которых были спрятаны 111 отдельных упаковок наркотического средства типа «гашиш» общим весом около 28 кг.
На основании наличия обоснованного подозрения в осуществлении контрабанды наркотиков гражданин ИРИ был задержан и доставлен в Сюникское областное следственное управление. Возбуждено уголовное производство, ведется предварительное следствие с целью выяснения всех обстоятельств дела, а также возможных преступных связей и организаторов.
Комитет государственных доходов призывает воздерживаться от проявлений незаконной перевозки и оборота наркотических средств, соблюдать требования закона и содействовать обеспечению общественной безопасности.