Իլոն Մասկի SpaceX ընկերությունը բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման (IPO) հայտ է ներկայացրել։ Ակնկալվում է, որ այն կդառնա Ուոլ սթրիթի պատմության խոշորագույն IPO-ն։
Գործընթացի գլխավոր կազմակերպիչը կլինի Goldman Sachs բանկը։ 2026 թվականի փետրվարին՝ xAI-ի (արհեստական բանականության ոլորտում Մասկի ստարտափի) հետ միավորումից հետո, SpaceX-ը գնահատվել է 1,25 տրիլիոն դոլար։
Ընկերությունում Իլոն Մասկի վերահսկիչ փաթեթը կարող է գնահատվել ավելի քան 600 միլիարդ դոլար։ 2025 թվականին Մասկը դարձել է առաջին մարդը, ում կարողությունը գերազանցել է 500 միլիարդ դոլարը, ինչը նշանակում է, որ SpaceX-ի IPO-ն կարող է է՛լ ավելի մեծացնել նրա ընդհանուր կարողությունը՝ նրան դարձնելով աշխարհի առաջին տրիլիոնատերը։
«SpaceX»-ը դարձել է արհեստական բանականության ոլորտի այն երեք հսկաներից առաջինը, որոնց մուտքը բորսա սպասվում է այս տարի։ Մյուս երկուսը «OpenAI»-ն են և «Anthropic»-ը (որը «Claude» չատբոտի մշակողն է)։ Ընդամենը երեք օր առաջ Իլոն Մասկը պարտվել է «OpenAI» ընկերության և դրա ղեկավար Սեմ Ալթմանի դեմ ներկայացրած դատական հայցը։ SpaceX-ի հիմնադիրը Ալթմանին մեղադրել խարդախության մեջ, քանի որ վերջինս OpenAI-ին առևտրային կարգավիճակ էր տվել այն բանից հետո, երբ Մասկը միլիոնավոր դոլարների ներդրում էր կատարել ընկերության մեջ։

Компания SpaceX Илона Маска подала заявку на первичное размещение акций (IPO). Ожидается, что оно станет крупнейшим в истории биржи Уолл-стрит.
Ведущим организатором IPO компании станет банк Goldman Sachs. В феврале 2026 года, после слияния с xAI (стартапом Илона Маска в сфере искусственного интеллекта), SpaceX оценивалась в 1,25 триллиона долларов.
Контрольный пакет Илона Маска в компании может стоить более 600 миллиардов долларов. В 2025 году Маск стал первым человеком, чье состояние превысило 500 миллиардов долларов — и это значит, что IPO SpaceX может увеличить еще его совокупное состояние и сделать триллионером.
SpaceX стала первой из тройки гигантов в отрасли искусственного интеллекта, чьи выходы на биржу ожидаются в этом году. Двое других — OpenAI (разработчик чат-бота Claude) и Anthropic. Три дня назад Маск проиграл суд против компании OpenAI и ее руководителя Сэма Альтмана. Основатель SpaceX обвинял Альтмана в обмане из-за того, что он перевел компанию OpenAI в коммерческий статус после того, как Маск вложил в нее миллионы долларов.