Ռուսաստանցիների շրջանում հանրահայտ Նյաչանգ հանգստավայրում (Խանհոա նահանգ) ՌԴ քաղաքացի է դատապարտվել՝ տեղի բնակչուհու գույքը հափշտակելու մեղադրանքով։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Հոշիմինում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսությունից։
«Խանհոա նահանգի դատարանը դատապարտել է Ռուսաստանի ևս մեկ քաղաքացու։ Ինչպես պարզել է քննությունը, ռուսաստանցին, որը Վիետնամ էր ժամանել որպես զբոսաշրջիկ 2025 թվականի վերջին, արդեն այս տարվա հունվարին սկսել է զբաղվել հակաիրավական գործունեությամբ և մոտոցիկլետ է գողացել տեղի բնակչուհուց»,- հայտնել են դիվանագիտական ներկայացուցչությունից։
Պատժի ժամկետի ավարտից հետո ՌԴ քաղաքացին կարտաքսվի Վիետնամից, և նրան թույլ չեն տա մուտք գործել երկիր։
Ինչպես նշել է Հոշիմինում ՌԴ գլխավոր հյուպատոս Տիմուր Սադիկովը, Ռուսաստանից դեպի Վիետնամ զբոսաշրջային հոսքի աճին զուգահեռ ավելանում է ոչ միայն ՌԴ քաղաքացիների մասնակցությամբ պատահարների, այլև նրանց կողմից կատարվող իրավախախտումների թիվը։
Այս պահին Խանհոա նահանգի քննչական մեկուսարանում դատավարության են սպասում Ռուսաստանի մի քանի քաղաքացիներ, հավելել է դիվանագետը։ Նա հիշեցրել է, որ այս տարվա մարտին նահանգային դատարանը մեղադրական դատավճիռ էր կայացրել ՌԴ մեկ այլ քաղաքացու նկատմամբ՝ նրան դատապարտելով երեք տարվա ազատազրկման (թմրամիջոցների ապօրինի պահման և օգտագործման համար)։

Суд провинции Кханьхоа, в которой находится популярный у россиян курортный город Нячанг, осудил гражданина России за кражу имущества у местной жительницы. Об этом ТАСС сообщили в генеральном консульстве России в Хошимине.
«Суд провинции Кханьхоа осудил очередного гражданина России. Как установило следствие, россиянин, приехавший во Вьетнам в качестве туриста в конце 2025 года, уже в январе этого года начал заниматься противоправной деятельностью, в том числе угнал мотоцикл у местной гражданки», - рассказали в дипучреждении.
После завершения срока наказания российский гражданин будет выдворен из Вьетнама, последующий въезд в страну ему будет запрещен.
Как отметил генеральный консул РФ в Хошимине Тимур Садыков, с ростом туристического потока из России во Вьетнам растет не только число происшествий с российским гражданами, но и количество совершаемых ими здесь правонарушений.
В настоящее время в следственном изоляторе провинции Кханьхоа в ожидании суда находятся несколько россиян, сказал дипломат. Он напомнил, что в марте этого года провинциальный суд вынес обвинительный приговор гражданину России, приговорив его к трем годам тюремного заключения за незаконное хранение и употребление наркотических средств.