Բիլ Գեյթսի և նրա նախկին կնոջ՝ Մելինդայի ամուսնալուծության գործընթացի ընթացքում միլիարդատերը բախվել է ավելի քան 20 արտաամուսնական կապերի մեղադրանքների։ Այդ մասին Microsoft-ի համահիմնադիրը անձամբ պատմել է Գեյթսի բարեգործական հիմնադրամի (Gates Foundation) աշխատակիցներին փակ և բավական լարված ընդհանուր ժողովի ժամանակ, հայտնում է Wall Street Journal թերթը։
Պարբերականի աղբյուրների խոսքով՝ փետրվարյան հանդիպման ընթացքում 70-ամյա Գեյթսը ճնշված տեսք ուներ։ Նա պաշտոնապես հաստատել է միայն ռուս կանանց հետ երկու սիրավեպ, որոնք հիշատակվում են Ջեֆրի Էպշտեյնի գործով հրապարակված փաստաթղթերում, սակայն աշխատակիցներին շոկի է ենթարկել՝ խոստովանելով, որ 2021 թվականի ամուսնության իրավական լուծարման ընթացքում շրջանառվել են ևս երկու տասնյակ դավաճանությունների մասին պնդումներ։
Բիլ և Մելինդա Գեյթսները ամուսնացած են եղել 27 տարի։ Ժողովի ընթացքում միլիարդատերը հերթական անգամ հրապարակային ներողություն է խնդրել, սակայն ընդգծել է, որ հանգուցյալ ֆինանսիստ և մանկապղծության համար դատապարտված Ջեֆրի Էպշտեյնի հետ իր հանդիպումների ընթացքում «ոչ մի անօրինական բան չի արել»։
«Ռուսական հետք» միլիարդատիրոջ շրջապատում
Թեև մեղադրանքների մեծ մասի մանրամասները մնում են գաղտնի, Գեյթսը հրապարակայնորեն ընդունել է ինտիմ կապը երկու կանանց հետ՝ Միլա Անտոնովայի և իր TerraPower էներգետիկ ընկերության նախկին աշխատակցուհու։
Միլա Անտոնովա։ Գեյթսը նրա հետ ծանոթացել է 2010 թվականին մրցաշարի ժամանակ։ Ավելի ուշ Անտոնովան հովանավորներ էր փնտրում բրիջի դպրոց բացելու համար և կապ է հաստատել Ջեֆրի Էպշտեյնի հետ։ Էպշտեյնը ֆինանսավորել է նրա ուսումը ծրագրավորման դպրոցում, իսկ հետագայում, ըստ քննության վարկածի, օգտագործել է այդ կապի մասին տեղեկությունը Microsoft-ի համահիմնադրի վրա ճնշում գործադրելու համար։
Երկրորդ կինը։ Նրա անունը չի բացահայտվում։ Գործի նյութերում նա նշված է որպես «ռուս միջուկային ֆիզիկոս», որի հետ Գեյթսը ծանոթացել է «գործնական գործունեության շրջանակում»։ Նա մոտ երկու տարի աշխատել է Գեյթսի TerraPower ընկերությունում։ Ժողովի ընթացքում անհանգստացած աշխատակիցներին հանգստացնելու փորձով հիմնադրամի ղեկավարությունը հայտարարել է, որ կինը իրականում հաշվառված է եղել մայր ընկերությունում, ինչը միայն ավելի է շփոթեցրել անձնակազմին։
Էպշտեյնի շանտաժը և բժշկական սկանդալները
Ինչպես երևում է Էպշտեյնի 2013 թվականի անձնական նամակագրությունից Բորիս Նիկոլիչի հետ (որը այն ժամանակ Գեյթսի գիտության և տեխնոլոգիաների գլխավոր խորհրդականն էր), սկանդալային ֆինանսիստը տեղեկացել էր Գեյթսի սիրային արկածների մասին և փորձում էր շանտաժի ենթարկել ՏՏ մագնատին։
Նույն նամակներում կային նաև ակնարկներ, թե իբր Նիկոլիչը օգնել է Գեյթսին գաղտնի ձեռք բերել դեղատոմսով տրվող դեղամիջոցներ «ռուս աղջիկների հետ ինտիմ կապերի հետևանքները վերացնելու համար»։
Ինքը՝ Բորիս Նիկոլիչը, կտրականապես հերքել է այդ կասկածները՝ հայտարարելով, որ այդ էլեկտրոնային նամակները երբեք չեն գրվել Գեյթսի անունից կամ նրա հանձնարարությամբ։ Բիլ Գեյթսի պաշտոնական ներկայացուցիչը ցանկացած ակնարկ, թե միլիարդատերը բուժվել է սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդություններից, անվանել է «բացարձակապես անհեթեթ և ամբողջությամբ կեղծված»։
Կորպորատիվ ժողովի ավարտին Բիլ Գեյթսը ընդունել է, որ բազմիցս հանդիպել և ժամանակ է անցկացրել Էպշտեյնի հետ Նյու Յորքում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում և Վաշինգտոնում, սակայն կտրականապես հերքել է այն լուրերը, թե երբևէ այցելել է Լիթլ Սենթ Ջեյմս՝ Կարիբներում գտնվող Էպշտեյնի տխրահռչակ մասնավոր կղզին։

В ходе бракоразводного процесса Билла Гейтса с его бывшей супругой Мелиндой миллиардер столкнулся с обвинениями в более чем 20 внебрачных связях. Об этом сооснователь Microsoft лично рассказал сотрудникам Благотворительного фонда Гейтса (Gates Foundation) на закрытом и довольно напряженном общем собрании, сообщает газета Wall Street Journal.
По словам источников издания, во время февральской встречи 70-летний Гейтс выглядел подавленным. Он официально подтвердил лишь два романа с русскими женщинами  (фигурирующими в опубликованных файлах по делу Джеффри Эпштейна), однако поверг подчиненных в шок, признавшись, что в ходе юридического расторжения брака в 2021 году фигурировали заявления о еще двух десятках измен.
Билл и Мелинда Гейтс прожили в браке 27 лет. На собрании миллиардер в очередной раз принес публичные извинения, но подчеркнул, что «не совершал ничего противозаконного» во время своих встреч с покойным финансистом и осужденным за педофилию Джеффри Эпштейном.
«Русский след» в окружении миллиардера
Хотя подробности большинства обвинений остаются конфиденциальными, Гейтс публично признал интимную связь с двумя женщинами: Милой Антоновой и бывшей сотрудницей своей энергетической компании TerraPower.
Мила Антонова. Гейтс познакомился с ней в 2010 году на турнире. Позже Антонова искала спонсоров для открытия школы бриджа и вышла на Джеффри Эпштейна. Эпштейн профинансировал ее обучение в школе программирования, а впоследствии, по версии следствия, использовал информацию об этой связи для давления на сооснователя Microsoft.
Вторая женщина. Её имя не раскрывается. В материалах дела она фигурирует как «российский физик-ядерщик», с которой Гейтс познакомился «в рамках деловой активности». Она около двух лет проработала в компании Гейтса TerraPower. Пытаясь успокоить обеспокоенных сотрудников на собрании, руководство фонда заявило, что женщина на самом деле числилась в материнской компании, что лишь сильнее запутало персонал.
Шантаж Эпштейна и медицинские скандалы
Как следует из личной переписки Эпштейна за 2013 год с Борисом Николичем (тогдашним главным советником Гейтса по науке и технологиям), скандальный финансист узнал о любовных похождениях Гейтса и пытался шантажировать ИТ-магната.
В этих же письмах содержались намеки на то, что Николич якобы помогал Гейтсу тайно приобретать рецептурные медикаменты «для устранения последствий интимных связей с русскими девушками».
Сам Борис Николич категорически опроверг эти подозрения, заявив, что данные электронные письма никогда не писались от имени Гейтса или по его поручению. Официальный представитель Билла Гейтса назвал любые намеки на то, что миллиардер лечился от заболеваний, передающихся половым путем (ЗППП), «абсолютно абсурдными и полностью сфабрикованными».
В завершение корпоративного собрания Билл Гейтс признал, что неоднократно встречался и проводил время с Эпштейном в Нью-Йорке, Германии, Франции и Вашингтоне, однако категорически опроверг слухи о том, что когда-либо посещал Литтл-Сент-Джеймс — печально известный частный остров Эпштейна на Карибах.