44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհվել է 3 755 զինծառայող։ Սրանք պաշտոնական տվյալներ են։ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում նախընտրական բանավեճի ժամանակ այդ մասին հայտարարել է արձակուրդում գտնվող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը գլխավորում է երկրում այժմ իշխող «ՔՊ» կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը։
Նա հայտնել է, որ 2018 թվականից մինչ օրս (մարտական գործողությունների հետևանքով — խմբ․) զոհվել է 4 273 մարդ՝ ներառյալ քաղաքացիական անձինք։
Հայաստանի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը, որը գլխավորում է «Միասնության թևեր» կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը, չի համաձայնել այս տվյալների հետ՝ նշելով 4 991 թիվը։
Միևնույն ժամանակ նա հիշեցրել է, որ ինքն ասել է՝ «Արցախը Հայաստան է, և վերջ»։ «Դա ցույց է տալիս իմ նվիրվածությունը, որում ես ներգրավված եմ եղել 1988 թվականից։ Բայց քաղաքական առաջնորդի դերը ղարաբաղյան շարժման թակարդից դուրս գալու կամք տեսնելն ու դրսևորելն է»,- հավելել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ իշխանությունն ունի նոր Սահմանադրություն ընդունելու օրակարգ, որտեղ չի կարող հղում լինել Անկախության հռչակագրին, քանի որ դա կնշանակի, որ ղարաբաղյան շարժումը շարունակվում է։

Во время 44-дневной войны погибло 3 755 военнослужащих. Это официальные данные. Об этом во время предвыборных дебатов на Общественном телевидении заявил находящийся в отпуске премьер-министр Армении Никол Пашинян, который возглавляет пропорциональный список кандидатов в депутаты ныне правящей в стране партии «Гражданский договор».
Он сообщил, что с 2018 года по настоящее время (вследствие боевых действий — ред.) погибло 4 273 человека, включая гражданских лиц.
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян, который возглавляет пропорциональный список кандидатов в депутаты партии «Крылья единства», не согласился с этими данными, назвав число 4 991.
При этом он напомнил, что говорил: «Арцах — Армения, и всё». Это показывает мою преданность, в которую я был вовлечён с 1988 года. Но роль политического лидера в том, чтобы увидеть и проявить волю выйти из ловушки карабахского движения», — добавил Пашинян.
Он отметил, что у власти есть повестка принятия новой Конституции, где не может быть отсылки к Декларации независимости, поскольку это будет означать, что продолжается карабахское движение.