Քուվեյթը շաբաթ վաղ առավոտյան վերսկսել է իր օդային տարածքի աշխատանքը՝ ժամանակավոր փակվելուց հետո, որը կիրառվել էր Պարսից ծոցում իրավիճակի կտրուկ սրման և հրթիռային ու անօդաչու սարքերի հարձակումների մասին հաղորդագրությունների ֆոնին, տեղեկացրել է Gulf News-ը։
Քուվեյթի քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը հայտնել է, որ ավիահաղորդակցությունը լիովին վերականգնվել է տեղի ժամանակով առավոտյան ժամը 6:15-ին։ Որոշումն ընդունվել է ոլորտային գերատեսչությունների հետ խորհրդակցություններից և անվտանգության իրավիճակի գնահատումից հետո։
Երկրի օդային տարածքը մի քանի ժամով փակվել էր որպես նախազգուշական միջոց։ Սահմանափակումների պատճառով Kuwait Airways և Jazeera Airways ավիաընկերությունների 11 չվերթ վերուղղորդվել էր հարևան պետությունների օդանավակայաններ։
Ավելի վաղ Քուվեյթի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտնել էր, որ երկրի հակաօդային պաշտպանության համակարգերը որսացել են մի քանի հրթիռ և անօդաչու սարք։ Ռազմական գերատեսչությունում նշել էին, որ երկրի մի շարք շրջանների բնակիչների լսած պայթյունների ձայները կապված էին օդային թիրախների ոչնչացման ուղղությամբ ՀՕՊ միջոցների աշխատանքի հետ։
Տեղի ունեցող իրադարձությունների ֆոնին իշխանությունները քաղաքացիներին կոչ են արել օգտվել միայն պաշտոնական տեղեկատվական աղբյուրներից։
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) տվյալներով՝ Իրանը Քուվեյթի և Բահրեյնի ուղղությամբ արձակել է յոթ բալիստիկ հրթիռ։ Ամերիկացի զինվորականները պնդում են, որ դրանցից վեցը որսացել են, ևս մեկը չի հասել նպատակին։ Զոհերի կամ ավերածությունների մասին հաղորդումներ չեն ստացվել։
Միջադեպը տեղի է ունեցել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև լարվածության նոր փուլի ֆոնին, որը Պարսից ծոցի մի շարք երկրներում առաջացրել է քաղաքացիական ավիացիայի աշխատանքի ժամանակավոր սահմանափակումներ և անվտանգության ուժեղացված միջոցառումներ։

Кувейт возобновил работу воздушного пространства рано утром в субботу после временного закрытия, введённого на фоне резкого обострения ситуации в Персидском заливе и сообщений о ракетных и беспилотных атаках, сообщает Gulf News.
Главное управление гражданской авиации Кувейта сообщило, что авиасообщение было полностью восстановлено в 6:15 утра по местному времени. Решение было принято после консультаций с профильными ведомствами и оценки ситуации с безопасностью.
Воздушное пространство страны было закрыто на несколько часов в качестве меры предосторожности. Из-за ограничений 11 рейсов авиакомпаний Kuwait Airways и Jazeera Airways были перенаправлены в аэропорты соседних государств.
Ранее Генеральный штаб вооружённых сил Кувейта заявил, что системы противовоздушной обороны страны перехватили несколько ракет и беспилотников. В военном ведомстве отметили, что звуки взрывов, которые слышали жители ряда районов страны, были связаны с работой средств ПВО по уничтожению воздушных целей.
На фоне происходящего власти призвали граждан пользоваться только официальными источниками информации.
По данным Центрального командования США (CENTCOM), Иран выпустил по направлению к Кувейту и Бахрейну семь баллистических ракет. Американские военные утверждают, что шесть из них были перехвачены, а ещё одна не достигла цели. Сообщений о жертвах или разрушениях не поступало.
Инцидент произошёл на фоне нового витка напряжённости между Ираном и США, который вызвал временные ограничения в работе гражданской авиации и повышенные меры безопасности в ряде стран Персидского залива.