2005 ընտրատեղամասից 48–ում ունեցել ենք հանձնաժողովի անդամների 50 բացականեր, նրանցից 2-ը նախագահ և 1-ը՝ քարտուղար։ Օրինակ, 2 նախագահի և 1 քարտուղարի բացակայությունը քրեաիրավական գործընթացով է պայմանավորված։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 7–ին, իր առաջին ասուլիսի ժամանակ նշեց ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը։
«Գիշերը նրանք ձերբակալվել են։ Դեպք էլ ունենք, որ հանձնաժողովի նախագահի մայրն է գիշերը մահացել։ Խնդիրը մարդկային գործոնի հետ է կապված։ Որոշ ընտրատեղամասերում էլ տեխնիկական խնդիրներ են եղել, երբ սարքը կտրոնը տպագրել է, ու ընտրողի հերթական համարն է եղել, իսկ ցուցակում մեկ կամ երկու նիշ այլ է եղել։ Այս դեպքում, որտեղ նման խնդիր է եղել, հանձնարարվել է, որպեսզի ընտրողն իր անվան դիմաց ստորագրի։
Ընտրական օրենսգիրքը հնարավորություն է տալիս շարունակել աշխատանքը, նույնիսկ եթե բացականեր լինեն, եթե անհրաժեշտություն է լինում` նոր անդամներ են նշանակում»,–ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ հունիսի 7–ին, Հայաստանում ընթանում են խորհրդարանական ընտրություններ, որին մասնակցում է 18 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 16 կուսակցություն։ Ընտրելու իրավունք ունի 2 միլիոն 485 հազար 851 քաղաքացի։

На 48 из 2005 избирательных участков было 50 отсутствующих членов комиссии, из них 2 председателя и 1 секретарь. Например, отсутствие 2 председателей и 1 секретаря обусловлено уголовно-правовым процессом. Об этом заявил на первой своей первой пресс-конференции 7 июня председатель ЦИК Армении Ваагн Овакимян.
«Ночью они были задержаны. Есть и случай, когда у председателя комиссии ночью умерла мать. Вопрос связан с человеческим фактором. На некоторых избирательных участках были также технические проблемы, когда устройство распечатало талон, там был порядковый номер избирателя, а в списке одна или две отметки отличались. В таком случае было дано указание, чтобы избиратель подписался напротив своей фамилии.
Избирательный кодекс дает возможность продолжать работу даже при наличии отсутствующих, а если возникает необходимость, то назначаются новые члены», - заявил Овакимян.
Напомним, что в Армении 7 июня проходят парламентские выборы, в которых участвуют 18 политических сил - 2 блока и 16 партий. Право голоса имеют 2 млн. 485 тыс. 851 гражданин.