Հյուսիս-հարավի Սիսիան-Քաջարան նոր ծրագրով 60կմ երկարությամբ կառուցվելիք ճանապարհը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի ճանապարհային ենթակառուցվածքի զարգացման առումով։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում է Ճանապարհային դեպարտամենտը։
Սիսիան-Քաջարան հատվածի կառուցմամբ կստեղծվի միջազգային չափանիշներին համապատասխանող, անվտանգային նորագույն համակարգերով զինված արդիական ճանապարհ, կմեծանա առևտրի շրջանառությունն ու մրցակցությունը, կնվազեն բեռնափոխադրումների, ուղևորափոխադրումների ծախսերը, առավել հասանելի կդառնան շուկաները, կստեղծվեն բարենպաստ տրանսպորտային պայմաններ հարակից բնակավայրերի բնակիչների համար, ազդակիր համայնքներում կտեղադրվեն հաղորդակցուղիների նոր համակարգեր, կմեծանա ՀՀ տարածքով բեռների տարանցիկ փոխադրումների հոսքը։
Ծրագրի արդյունավետ իրականացման նպատակով կատարվում է հողերի օտարման, փոխհատուցման գործընթաց:
Մասնավորապես, Սիսիան-Քաջարան 60կմ կառուցվելիք ճանապարհահատվածում ՀՀ կառավարության որոշմամբ ազդեցության է ենթարկվել 576 հողատարածք, որից 484 հողատարածք (84%) գտնվում է ծրագրի հյուսիսային հատվածում, իսկ 92-ը (16%)` հարավային հատվածում։
Ազդեցության ենթարկված 576 հողատարածքից 190-ը (33%) օտարվել են Հայաստանի Հանրապետությանը։ Մնացորդ 386 հողամասից 150-ի (26%) համար պատրաստվում են օտարման պայմանագրերի նախագծեր, իսկ 236 հողամասի (41%) համար շարունակվում են գնահատման աշխատանքները։
Սիսիանից մինչև Քաջարան 60կմ ճանապարհահատվածի կառուցման արդյունքում ներկայում գործող ճանապարհը կկրճատվի մոտ 54կմ-ով, նոր ճանապարհի ծածկը կլինի ասֆալտբետոնե։ Ծրագրի շրջանակներում կկառուցվի 27 մեծ ու փոքր կամուրջ, 9 թունել, 3 տրանսպորտային հանգույց, ավելի քան 100 արհեստական կառուցվածք:
Ճանապարհը կառուցվելու է 3 լոտով՝ հյուսիսային (27.1կմ), Բարգուշատի թունելի (8.6կմ) և հարավային հատվածներ (24.2կմ)։ Ծրագիրն իրականացնում է «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամը։

Строящаяся в рамках новой программы Север — Юг дорога Сисиан — Каджаран протяженностью 60 км имеет важное значение для развития дорожной инфраструктуры Армении. Об этом NEWS.am сообщили в Дорожном департаменте.
Строительство участка Сисиан — Каджаран позволит создать современную дорогу, соответствующую международным стандартам и оснащенную новейшими системами безопасности. Увеличатся объемы торговли и конкуренция, снизятся расходы на грузовые и пассажирские перевозки, рынки станут более доступными, будут созданы благоприятные транспортные условия для жителей прилегающих населенных пунктов, в затронутых общинах появятся новые системы коммуникаций, а поток транзитных грузоперевозок через территорию Армении возрастет.
Для эффективной реализации проекта проводится процесс отчуждения земель и выплаты компенсаций.
В частности, согласно решению правительства Армении, в зоне воздействия строящегося 60-километрового участка Сисиан — Каджаран находятся 576 земельных участков, из которых 484 участка (84%) расположены в северной части проекта, а 92 участка (16%) — в южной.
Из 576 затронутых земельных участков 190 (33%) уже отчуждены в пользу Республики Армения. По оставшимся 386 участкам для 150 из них (26%) готовятся проекты договоров об отчуждении, а по 236 участкам (41%) продолжаются оценочные работы.
В результате строительства 60-километрового участка дороги от Сисиана до Каджарана протяженность действующего маршрута сократится примерно на 54 км. Новая дорога будет иметь асфальтобетонное покрытие. В рамках проекта планируется строительство 27 больших и малых мостов, 9 тоннелей, 3 транспортных узлов и более 100 искусственных сооружений.
Дорога будет строиться в трех лотах: северный участок (27,1 км), участок Баргушатского тоннеля (8,6 км) и южный участок (24,2 км). Проект реализует фонд «Дорожный департамент».