Ըստ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցչի հայտարարության՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հնարավոր համաձայնագիրը ներառում է խիստ պայմաններ, որոնք նախատեսում են իրանական միջուկային ծրագրի ապամոնտաժում և «Թեհրանի կողմից ահաբեկչական խմբավորումների ֆինանսավորման դադարեցում», հաղորդում է CNN հեռուստաալիքը։
Պաշտոնյան ասել է, որ Իրանն իբր համաձայնել է հետևյալ դրույթներին. միջուկային նյութերի ոչնչացում և դուրսբերում, միջուկային ծրագրի լիակատար ապամոնտաժում, սառեցված միջոցներին հասանելիության բացակայություն մինչև պայմանների կատարումը, Հորմուզի նեղուցի բացում, ինչպես նաև զինված խմբավորումների ֆինանսավորման դադարեցում։
Նա առաջարկվող ձևաչափն անվանել է «պարտավորությունների կատարման վրա հիմնված գործարք»։
Ավելի վաղ իրանական կողմը հայտարարել էր, որ չի գնա համաձայնագրի առանց միջոցների ապասառեցման, և մերժել էր զինված խմբավորումների ֆինանսավորման հարցի քննարկումը։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը նույնպես հայտարարել է, որ Իրանի համար անհապաղ ֆինանսական օգուտների մասին լուրերը արժաահավատ չեն։ Ըստ նրա՝ տնտեսական առավելությունները Թեհրանին կտրամադրվեն միայն պարտավորությունների կատարումից հետո։
«Առաջին հերթին, Իրանը որևէ կանխիկ միջոց չի ստանում, և ոչ մի գումար չի ապասառեցվի պարզապես համաձայնագրի ստորագրման կամ հանդիպմանը մասնակցելու համար»,- X սոցիալական ցանցում գրել է նա։
Վենսը հավելել է, որ գործարքի կառուցվածքն ուղղված է ԱՄՆ-ի և դաշնակիցների շահերի պաշտպանությանը, իսկ տնտեսական օգուտներ Իրանը կստանա միայն պայմանների կատարումից հետո։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ Թեհրանն անվանել էր «անազնիվ»՝ մեկնաբանելով հնարավոր համաձայնագրի մանրամասների մասին լրատվամիջոցներում հայտնված արտահոսքերը։
Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև միջանկյալ գործարքը կարող է ներառել հրադադարի ռեժիմի երկարաձգում, Հորմուզի նեղուցի բացում և միջուկային ծրագրի շուրջ հետագա բանակցություններ։
Իրանական պետական լրատվամիջոցներն իրենց հերթին պնդում էին, որ Թեհրանը չի համաձայնել նեղուցի նկատմամբ վերահսկողության փոխանցմանը և պահանջել է ապասառեցնել մոտ 24 միլիարդ դոլարի սառեցված ակտիվները։
Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ լրատվամիջոցներում հրապարակված պայմանների տարբերակները «ոչ մի ընդհանուր բան չունեն այն ամենի հետ, ինչ համաձայնեցվել է գրավոր տեսքով»։

Согласно заявлению высокопоставленного представителя администрации Дональда Трампа, возможное соглашение между США и Ираном включает жёсткие условия, предусматривающие демонтаж иранской ядерной программы и «прекращение финансирования Тегераном террористических группировок», передаёт телеканал CNN.
По словам чиновника, Иран якобы согласился со следующими положениями: уничтожение и вывоз ядерных материалов, полный демонтаж ядерной программы, отсутствие доступа к замороженным средствам до выполнения условий, открытие Ормузского пролива, а также прекращение финансирования вооружённых групп.
Он назвал предлагаемый формат «сделкой, основанной на выполнении обязательств».
Ранее иранская сторона заявляла, что не пойдёт на соглашение без разблокировки средств и отвергала обсуждение вопроса финансирования вооружённых группировок.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс также заявил, что сообщения о немедленной финансовой выгоде для Ирана являются недостоверными. По его словам, экономические преимущества будут предоставляться Тегерану только после выполнения обязательств.
«Во-первых, Иран не получает никаких наличных средств, и никакие деньги не будут разблокированы просто за подписание соглашения или участие во встрече», — написал он в соцсети X.
Он добавил, что структура сделки направлена на защиту интересов США и союзников, а экономические выгоды Иран получит только после выполнения условий.
Президент Дональд Трамп ранее назвал Тегеран «нечестным», комментируя утечки в СМИ о деталях возможного соглашения.
Ранее CNN сообщал, что промежуточная сделка между США и Ираном может включать продление режима прекращения огня, открытие Ормузского пролива и дальнейшие переговоры по ядерной программе.
Иранские государственные СМИ, в свою очередь, утверждали, что Тегеран не соглашался на передачу контроля над проливом и требовал разблокировки около 24 миллиардов долларов замороженных активов.
Дональд Трамп заявил, что опубликованные в СМИ версии условий «не имеют ничего общего с тем, что было согласовано в письменной форме».