Երեք օր առաջ «Զվարթնոց» օդանավակայանում ձերբակալված հայտնի մաթեմատիկոս Միխայիլ Վերբիցկին քիչ առաջ ազատ արձակվեց։ Փաստաբանի խոսքով, դա նշանակում է, որ ՌԴ իրավապահները նրան կալանավորելու միջնորդություն Հայաստանի դատախազություն չեն ուղարկել, հաղորդում է «Ազատությունը»։
Վերբիցկին, սակայն, չի կարող հեռանալ Հայաստանից։
Փաստաբան Վաչե Սիմոնյանն ասաց՝ պայմանավորված է ՌԴ կողմից նրան առաջադրված մեղադրանքով և հայտարարված հետախուզմամբ։ Քանի դեռ գիտնականը հետախուզվում է, Հայաստանը նրան չի կարող թույլ տալ հատել սահմանը։ Մաթեմատիկոսն «Ազատությանն» ասաց՝ հետադարձի տոմս ունի դեպի Իսրայել, բայց ստիպված կմնա այստեղ։
«Հենց օդանավակայանում ձերբակալեցին, ձեռնաշղթաներ անցկացրեցին, տարան ճաղերից այն կողմ՝ ձերբակալվածների պահման վայր: Սկզբում ոչինչ չասացին, հետո հայտնեցին, թե կտեղափոխեն Ռուսաստան: Ձերբակալեցին, քանի որ ինձ Ռուսաստանը հետախուզում է: Ես սրա մասին գիտեի, բայց չգիտեի, որ Հայաստան գալով՝ կձերբակալվեմ, Հայաստանի մասին լավ բաներ եմ լսել, անսպասելի էր, քանի որ շատ ամերիկյան ու անգլիական լրագրողներ, գրողներ են հետախուզվում, որ գային Հայաստան, կձերբակալվեի՞ն, չէի սպասում», - պատմեց նա:
Գլխավոր դատախազությունը դեռևս չի հաղորդում, թե ՌԴ-ից ի՞նչ փաստաթղթեր է ստացել Վերբիցկիի վերաբերյալ:
Միխայիլ Վերբիցկին նշեց՝ ենթադրում է, թե ինչի համար են իրեն մեղադրում. «Իբր ես կասկածի տակ եմ դրել «Կրոկուս սիթի հոլում» տեղի ունեցած ահաբեկչության բացահայտման արդյունքները: Իսկապես այդպես է, քանի որ ահաբեկչության համար մեղադրվողների ականջներն են կտրել, աչքերն են վնասել, ծեծել են, ահավոր է, և ես ոչ թե կասկածի տակ եմ դրել հետաքննության արդյունքները, այլ՝ թե ինչպես է դա տեղի ունենում՝ մարդկանց ականջներն ու աչքերը վնասում, ծեծում են, և այդ ամենը ցուցադրում են հեռուստատեսությամբ, ասում են՝ լավ է, հիանալի է», - ասաց մաթեմատիկոսը:
Միխայիլ Վերբիցկին «եթե առանց իր կամքի մնա Հայաստանում», գուցե համագործակցեմ այստեղի գիտնականների հետ: Հայտնի մաթեմատիկոսը բնակվում է Ռիո դե Ժանեյրոյում, ասաց՝ լավ աշխատանք ունի Ռիոյի համալսարանում. «Եթե այստեղ ինտերնետ ունենամ, ապա կարող եմ հեռավար աշխատել»:
Հարվարդի համալսարանում դոկտորի կոչում ստացած և միջազգային համալսարաններում դասավանդող 56-ամյա Վերբիցկուն Ռուսաստանը որոնում է 2025-ից:
Նրա պաշտպան Վաչե Սիմոնյանը պատմել է՝ Հայաստանի սահմանն անցնելիս են Վերբիցկուն հայտնել, որ ռուս իրավապահները նրա դեմ գործ են հարուցել ահաբեկչական գործունեություն իրականացնելու հրապարակային կոչերի, ահաբեկչությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու կամ քարոզելու հոդվածով և հետախուզում հայտարարել:
Գիտնականն ակտիվորեն քննադատում է պուտինյան ռեժիմն ու Ուկրաինայի դեմ արդեն չորրորդ տարին շարունակվող պատերազմը։

Известного математика Михаила Вербицкого, задержанного три дня назад в аэропорту «Звартноц» в Ереване, только что освободили. По словам адвоката, это означает, что российские правоохранительные органы не направили в прокуратуру Армении ходатайство о его аресте. Об пишет радиостанция «Свобода».
Однако Вербицкий не может покинуть Армению.
Адвокат Ваче Симонян заявил, что это связано с предъявленным ему российской стороной обвинением и объявлением в розыск. Пока ученый находится в розыске, Армения не может позволить ему пересечь границу. Математик сообщил «Свободе» о том, что у него есть обратный билет в Израиль, но он вынужден остаться здесь.
«Прямо в аэропорту меня задержали, надели наручники, отвели в место содержания задержанных. Сначала ничего не сказали, потом сообщили, что меня доставят в Россию. Меня задержали, потому что Россия объявила меня в розыск. Я знал об этом, но не знал, что, приехав в Армению, буду задержан. Я слышал много хорошего об Армении, это было неожиданно. Многих американских и английских журналистов и писателей тоже разыскивают, если бы они приехали в Армению, их бы тоже задержали? Я этого не ожидал», - заявил Вербицкий.
Генеральная прокуратура пока не сообщает, какие документы по делу Вербицкого были получены из России.
Вербицкий же предполагает, в чем именно его обвиняют: «Будто я поставил под сомнение результаты раскрытия теракта, произошедшего в «Крокус Сити Холле». Это действительно так, потому что обвиняемым по делу о теракте отрезали уши, повредили глаза, их избивали - это ужасно. И я поставил под сомнение не результаты следствия, а то, как все это происходит: людей избивают, и все это показывают по телевидению, говоря, что это хорошо, что это прекрасно», - сказал математик.
Вербицкий отметил, что, «если останется в Армении не по своей воле», возможно, будет сотрудничать с местными учеными. Известный математик живет в Рио-де-Жанейро. По его словам, у него хорошая работа в университете Рио-де-Жанейро: «Если у меня здесь будет интернет, я смогу работать дистанционно».
56-летнего Вербицкого, получившего докторскую степень в Гарвардском университете и преподающего в международных университетах, Россия разыскивает с 2025 года.
Его адвокат Ваче Симонян рассказал, что при пересечении границы Армении Вербицкому сообщили, что российские правоохранительные органы возбудили против него дело по статье о публичных призывах к осуществлению террористической деятельности, публичном оправдании терроризма или его пропаганде и объявили его в розыск.