Չինաստանն ամերիկյան 10 ընկերություն է ներառել արտահանման հսկողության ենթակա ձեռնարկությունների ցանկում։ Որոշումն ընդունվել է երկրի ազգային օրենսդրության և երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման հսկողության կանոնակարգին համապատասխան ձևով։ Այս մասին հայտնում է «Xinhua» գործակալությունը՝ հղում անելով Չինաստանի առևտրի նախարարությանը։
«Այս քայլին դիմել ենք ազգային անվտանգությունն ու շահերը պաշտպանելու, ինչպես նաև միջազգային պարտավորությունները (այդ թվում՝ զենքի չտարածումը) կատարելու նպատակով»,— նշված է հաղորդագրության մեջ։
Սև ցուցակում հայտնված ընկերությունների թվում են «Aveox, Inc.»-ը, «Ball Aerospace & Technologies Corp.»-ը, «L3Harris Maritime Services, Inc.»-ը և այլն։
Բացի այդ, Չինաստանն արգելել է պատժամիջոցների ցուցակում ներառված ամերիկյան 46 ընկերություններից արտադրանքի գնումը։
Երկրի ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ նոր սահմանափակումներով պետական գնումներին մասնակցող կազմակերպություններին արգելվում է ձեռք բերել նշված ամերիկյան ընկերությունների, այդ թվում՝ «Lockheed Martin Corporation»-ի և «Raytheon Missiles & Defense»-ի արտադրանքը։
Գերատեսչությունից հավելել են նաև, որ այս արգելքը չի տարածվում ամերիկյան ներդրում ունեցող չինական ընկերությունների վրա։

Китай включил 10 американских компаний в список компаний, подлежащих экспортному контролю в соответствии с национальным законом об экспортном контроле и правилами экспортного контроля товаров двойного назначения, сообщает агентство Xinhua со ссылкой на Минкоммерции КНР.
«Эта мера была принята для защиты национальной безопасности и интересов, а также для выполнения международных обязательств, таких как нераспространение», - сказано в сообщении.
В число компаний входят Aveox, Inc., Ball Aerospace & Technologies Corp., L3Harris Maritime Services, Inc. и другие.
Кроме того, Китай объявил о запрете закупок продукции, произведенной 46 компаниями из США, включенными в санкционный список.
В сообщении Минфинансов страны сказано о том, что согласно новым мерам, организациям, участвующим в государственных закупках, запрещается приобретать продукцию перечисленных американских компаний, включая Lockheed Martin Corporation и Raytheon Missiles & Defense.
В ведомстве также сообщили, что данная мера была не распространяется на компании с американскими инвестициями, которые работают в Китае.