Գլխավոր հարկադիր կատարող Սիրո Ամիրխանյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել հաշվետու խորհրդակցություն։ Ամփոփվել են Ծառայության Երևան քաղաքի և տարածքային ստորաբաժանումների կողմից 2026 թվականի առաջին կիսամյակի գործունեության արդյունքները։ Հաշվետու խորհրդակցությանը մասնակցել են Ծառայության ղեկավար կազմը, կենտրոնական մարմնի և տարածքային ստորաբաժանումների պետերը։ Հայտնում են ՀՀ ՀԿԱԾ–ից։
Կիսամյակային արդյունքային ցուցանիշներով արձանագրվել է, որ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում պահանջատերերի օգտին բռնագանձվել է ավելի քան 35 մլրդ․ դրամ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է 19 %-ով։
Պետբյուջեի օգտին բռնագանձված ավելի քան 12 մլրդ. դրամը գերազանցում է նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշը շուրջ 18%-ով, իրավաբանական անձանց օգտին բռնագանձված շուրջ 22 մլրդ. դրամը՝ շուրջ 23%-ով, իսկ Ֆիզիկական անձանց օգտին բռնագանձվածը՝ 9%-ով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում բռնագանձվել է ավելի քան 2,5 մլրդ դրամ կատարողական վճար (կատարողական ծախս), որը 2025 թ․ առաջին կիսամյակում գանձվածի համեմատ ավելի է շուրջ 64 մլն դրամով։
Զեկուցվել է նաև «Կատարողական վարույթի մասին» նոր օրենքի կիրարկման, հարկադիր կատարման թվային գործիքների շարունակական կատարելագործման հնարավորությունների մասին։ Մասնավորապես՝ ստեղծվել է ծրագրային հնարավորություն, որը թույլ է տալիս հաշվառել նաև ոչ գույքային բնույթի կատարողական վարույթները։
Ծառայության 2026 թվականի կիսամյակային արդյունքային ցուցանիշներն ամփոփելով՝ Գլխավոր հարկադիր կատարողը թեև դրական է գնահատել Ծառայության կիսամյակային գործունեության ցուցանիշները, այդուհանդերձ տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ առանձին ուղղություններով միատեսակ արդյունավետ աշխատանքի կազմակերպման համար։

Today, a reporting meeting was held under the leadership of Chief Compulsory Enforcement Officer Siro Amirkhanyan. The results of the activities of the Service’s Yerevan City and territorial subdivisions for the first half of 2026 were summarized. The Service’s leadership, as well as the heads of the central body and territorial subdivisions, participated in the reporting meeting. This was reported by the RA Compulsory Enforcement Service.
According to the half-year performance indicators, it was recorded that in the first half of 2026, more than AMD 35 billion was recovered in favor of claimants, which is 19% higher compared to the same period of the previous year.
The more than AMD 12 billion recovered in favor of the state budget exceeds the comparable indicator of the previous year by about 18%, the approximately AMD 22 billion recovered in favor of legal entities by about 23%, while the amount recovered in favor of individuals increased by 9%.
During the reporting period, more than AMD 2.5 billion in enforcement fees (enforcement expenses) was collected, which is about AMD 64 million more than the amount collected in the first half of 2025.
It was also reported about the implementation of the new Law “On Enforcement Proceedings” and the possibilities for the continuous improvement of digital enforcement tools. In particular, a software capability has been created that also allows non-property enforcement proceedings to be recorded.
Summarizing the Service’s half-year performance indicators for 2026, although the Chief Compulsory Enforcement Officer gave a positive assessment of the Service’s half-year activity indicators, relevant instructions were nevertheless given in certain areas for organizing uniformly effective work.