2026թ. երկրորդ եռամսյակի ընթացքում արձանագրվել է լրագրողների ու լրատվամիջոցների իրավունքների խախտումների 42 դեպք։ Դրանցից 1-ը ֆիզիկական բռնություն է, 30-ը տարատեսակ այլ ճնշումներ, 11-ը՝ տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումներ են։ Այս մասին հայտնում են Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեից։
«Վերոնշյալ 42 դեպքերի գրեթե 1/4-ը տեղի է ունեցել հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններին նախորդող քարոզարշավի և բուն քվեարկության օրվա ընթացքում։ Մասնավորապես՝ մայիսի 8-ից հունիսի 7-ը Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն արձանագրել է լրագրողների ու ԶԼՄ-ների այլ աշխատակիցների օրինական մասնագիտական գործունեության խոչընդոտման 10 դեպք, որոնցից 1-ը՝ ֆիզիկական բռնության տեսքով, 6-ը վիրավորանքի կամ անհարգալից վերաբերմունքի, 3-ը՝ կիբերհարձակման։ Նույն նախընտրական ժամանակահատվածում ընդդեմ լրագրողների ու լրատվամիջոցների ներկայացվել է ընդհանուր երկրորդ եռամսյակում վարույթ ընդունված 11 նոր դատական հայցերից 5-ը, ընդ որում՝ վերջիններս առնչվում են քարոզարշավի թեմաներին։ Ուշագրավ է, որ այդ 5 հայցերից 1-ը իշխանության ներկայացուցչի կողմից է, 1-ը՝ բիզնես շրջանակից, 3-ը՝ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների կողմից։Ընդհանուր առմամբ եռամսյակի ընթացքում ներկայացված 11 նոր դատական հայցից 3-ը ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների կողմից են, 3-ը՝ քաղաքացիների, 1-ը՝ բիզնես ոլորտի ներկայացուցչի, 1-ը՝ լրատվամիջոցի, 3-ը՝ պաշտոնյաների կողմից (ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի, Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի)։Երկրորդ եռամսյակում շարունակել են քննվել նաև լրատվամիջոցների ու լրագրողների կողմից ընդդեմ պաշտոնյաների ու պետական մարմինների՝ նախորդ ժամանակահատվածներում ներկայացված 10 դատական հայցերը։ Մասնավորապես՝ դրանցում պատասխանող են հանդես գալիս Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանը, Գեղամ Նազարյանը, ԱԺ աշխատակազմը (2 գործ), Հանրային հեռարձակողի խորհուրդը (2 գործ)։
Դիտարկվող եռամսյակի առանձնահատկություններից է այն, որ ընտրություններով պայմանավորված իրավիճակը լրատվական դաշտում ծայրահեղ թեժացավ, և այդ ողջ շրջանում Հայաստանը բախվեց արտաքին (հիմնականում ռուսական) և ներքին տեղեկատվական մարտահրավերների, որոնցից առավել վտանգավորը հիբրիդային ներազդեցության արշավներն էին։ Ըստ էության, դրսից իրականացվող ինֆորմացիոն ինտերվենցիան սատարում էր ստանում երկրի ներսում գործող լրատվական դաշտի մի ստվար մասի կողմից, որոնք ակնհայտորեն սպասարկում էին Կրեմլի շահերն ու նպատակները` ակտիվորեն տարածելով ապատեղեկությունները, ֆեյք լուրերը, մանիպուլյատիվ թեզերը թե՛ սեփական նյութերում, թե՛ ռուսամետ քաղաքական ուժերի քարոզը ներկայացնելիս։ Նախընտրական այս պայքարում կիրառվել են արհեստական բանականությամբ ստեղծված կեղծ ինքնություններ, մոլորեցնող սոցիոլոգիական տվյալներ և հատուկ ծառայությունների «արտահոսքեր», որոնցով ողողվել է հայկական մեդիատիրույթը:
Լրատվական դաշտի ծայրահեղ բևեռվածությունը, ԶԼՄ-ների ճնշող մեծամասնության սերտաճումը տարբեր քաղաքական ուժերի հետ և դրանց շահերը սպասարկելը բարենպաստ միջավայր է արտաքին տեղեկատվական ազդեցությունների համար, ինչը հստակ երևաց այս ընտրությունների ժամանակ, և խնդիրը լուրջ մարտահրավեր է մնում նաև ապագայի համար։ Սա մի իրավիճակ է, որում խախտվում է հանրության՝ ճշգրիտ տեղեկություններ ստանալու իրավունքը»,–նշված է կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Во втором квартале 2026 года зафиксировано 42 случая нарушения прав журналистов и средств массовой информации. Из них 1 случай – физическое насилие, 30 – различные иные виды давления, 11 – нарушение права на получение и распространение информации. Об этом говорится в сообщении Комитета по защите свободы слова.
«Почти 1/4 из вышеупомянутых 42 случаев произошла в период предвыборной кампании, предшествовавшей парламентским выборам 7 июня, а также в сам день голосования. В частности, с 8 мая по 7 июня Комитет по защите свободы слова зафиксировал 10 случаев воспрепятствования законной профессиональной деятельности журналистов и других сотрудников СМИ. В тот же предвыборный период против журналистов и СМИ было подано 5 из 11 новых судебных исков, принятых к производству во втором квартале в целом, причем последние связаны с темами предвыборной кампании. Примечательно, что из этих 5 исков 1 подан представителем власти, 1 – представителем бизнес-кругов, 3 – оппозиционными политическими деятелями. В целом из 11 новых судебных исков, поданных в течение квартала, 3 поданы оппозиционными политическими деятелями, 3 – гражданами, 1 – представителем бизнес-сферы, 1 – средством массовой информации, 3 – должностными лицами (председателем НС Аленом Симоняном, министром обороны Суреном Папикяном, министром юстиции Србуи Галян).
Во втором квартале также продолжилось рассмотрение 10 судебных исков, поданных в предыдущие периоды СМИ и журналистами против должностных лиц и государственных органов. В частности, ответчиками по ним выступают мэр Еревана Тигран Авинян, председатель НС Ален Симонян, министр иностранных дел Арарат Мирзоян, супруга премьер-министра Анна Акопян, депутаты Артур Ованнисян, Гегам Назарян, аппарат НС (2 дела), Совет общественного вещателя (2 дела).
Одной из особенностей рассматриваемого квартала стало то, что обусловленная выборами ситуация в информационном поле крайне обострилась, и в течение всего этого периода Армения столкнулась с внешними (в основном российскими) и внутренними информационными вызовами, из которых наиболее опасными были кампании гибридного воздействия. По сути, осуществляемая извне информационная интервенция получала поддержку со стороны значительной части действующего внутри страны медийного поля, которые явно обслуживали интересы и цели Кремля, активно распространяя дезинформацию, фейковые новости, манипулятивные тезисы как в собственных материалах, так и при освещении агитации пророссийских политических сил.
Крайняя поляризация информационного поля, сращивание подавляющего большинства СМИ с различными политическими силами и обслуживание их интересов создают благоприятную среду для внешнего информационного воздействия, что отчетливо проявилось во время этих выборов, и эта проблема остается серьезным вызовом и на будущее. Это ситуация, в которой нарушается право общества на получение точной информации», - говорится в сообщении.