Վրաստանի հետ ձկնամթերքի մատակարարում սկսելու շուրջ բանակցություններն արդեն պատրաստ են․ գրում է Aliq.ge-ն՝ իր հերթին հղում անելով Caspianpost.com լրատվական կայքին։
«Կայքի փոխանցմամբ՝ դեսպանատունն ընդգծել է, որ Հայաստանը կշարունակի համագործակցությունը Վրաստանի հետ՝ առևտրատնտեսական հարաբերություններն ընդլայնելու նպատակով։
Հայկական կողմի այս մտադրությունը պայմանավորված է «Ռոսսելխոզնադզորի» (Rosselkhoznadzor) որոշմամբ, ըստ որի` հայկական արտադրանքը, նաև ձկան ներմուծումը արգելվել է։
Ռուսաստանը Հայաստանից տարբեր ապրանքների ներմուծումը հետևողականորեն արգելում է մայիսի վերջից։ Վերջին երկու ամսվա ընթացքում սահմանափակվել է ծաղիկների, թարմ լոլիկի, վարունգի, բադրիջանի, կարտոֆիլի, կանաչեղենի, ելակի, կեռասի, խաղողի, տանձի, սերկևիլի, չրերի, կենդանի ձկան և ալկոհոլի ներմուծումը։ Նաև արգելվել է Ռուսաստանի տարանցմամբ այս ապրանքների փոխադրումը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներ։
Առաջին սահմանափակումները մտցվել էին Հայաստանում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստման ֆոնին, իսկ Փաշինյանի կուսակցության հաղթանակից հետո դրանց թիվը կտրուկ ավելացավ»,- գրում է Aliq-ը։

Переговоры о начале поставок рыбной продукции в Грузию уже готовы. Об этом пишет Aliq.ge со ссылкой на новостной сайт Caspianpost.com.
«По сообщению сайта, в посольстве подчеркнули, что Армения продолжит сотрудничество с Грузией с целью расширения торгово-экономических отношений.
Это намерение армянской стороны обусловлено решением «Россельхознадзора» (Rosselkhoznadzor), согласно которому был запрещён ввоз армянской продукции, в том числе рыбы.
Россия последовательно запрещает ввоз различных товаров из Армении с конца мая. За последние два месяца был ограничен импорт цветов, свежих помидоров, огурцов, баклажанов, картофеля, зелени, клубники, черешни, винограда, груш, айвы, сухофруктов, живой рыбы и алкоголя. Также была запрещена перевозка этих товаров транзитом через Россию в страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Первые ограничения были введены на фоне подготовки к парламентским выборам 7 июня в Армении, а после победы партии Пашиняна их число резко возросло», — пишет Aliq.