Աբխազիայի նորընտիր նախագահ Սերգեյ Բաղապշի երդմնակալության արարողությունը կայանալու է փետրվարի 12-ին՝ համեստ կերպով: Այդ մասին ըստ ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի, հայտնել է հանրապետության նախագահը:
Նրա խոսքով, արարողությունը կանցնի բավականին համեստ, «առանց ձեւականությունների եւ շքեղության»:
Միաժամանակ Բաղապշը հաստատել է, որ հանրապետության կառավարությունում աննշան փոփոխություններ կլինեն, բայց «կառավարության կորիզը կմնա»:
Նշենք, որ նախագահի թեկնածու եւ Բաղապշի հիմնական մրցակից Ռաուլ Խաջիմբան հայտարարել է ընտրությունների արդյունքները բողոքարկելու իր մտադրության մասին: «Մենք չենք ճանաչում ընտրությունները եւ բողոքարկելու ենք ԿԸՀ ու դատարան»,- նրա խոսքերն է մեջբերել «Ինտերֆաքսը»: Խաջիմբայի կարծիքով, ընտրություններն անցել են «խախտումներով, ամեն մի տեղամասում հավելյալ ընտրողների քանակը տարբերվում էր իրականից, լրացուցիչ բազմաթիվ ցուցակներ են եղել»: Միեւնույն ժամանակ Խաջիմբան չի ժխտել, որ նախընտրական քարոզարշավն անցել է բավական հանգիստ մթնոլորտում:
Նշենք, որ համաձայն ԿԸՀ տվյալների՝ Աբխազիայի գործող նախագահը հաղթանակ է տարել դեկտեմբերի 12-ին կայացած ընտրություններում՝ հավաքելով 59,37 տոկոս:
Նրա հիմնական մրցակից Ռաուլ Խաջիմբան հավաքել է 15,4 տոկոս, Զաուր Արձինբան՝ 10,8, Բեսլան Բուտբան՝ 7,8, իսկ Վիտալի Բգանբան՝ 1,5 տոկոս ձայն:
Ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 74,4 տոկոս:
Ինչպես տեղական ԿԸՀ-ն, այնպես էլ միջազգային դիտորդները նշել են, որ քվեարկության ժամանակ խախտումներ չեն եղել՝ նկատելով, որ «տեխնիկական որոշակի թերություններ են արձանագրվել»:

Инаугурация переизбранного президента Абхазии Сергея Багапша пройдет 12 февраля в скромной обстановке. Об этом, как сообщает ИТАР-ТАСС, заявил сам глава республики.
По его словам, церемония пройдет достаточно скромно, «без всякой помпы и пышности».
В то же время Багапш подтвердил, что в кабинете министров республики пройдут небольшие кадровые изменения, но «костяк правительства останется».
Между тем, кандидат в президенты и основной соперник Багапша Рауль Хаджимба заявил о своем намерении обжаловать итоги прошедших выборов. «Мы не признаем итоги, и будем обжаловать и в ЦИК, и в суд», — цитирует его слова «Интерфакс». По его мнению, выборы прошли «с нарушениями, на каждом участке количество избирателей, представленных в списках, отличалось от реальной ситуации, было много дополнительных списков». В то же время Хаджимба не отрицает, что избирательная кампания в общем по республике прошла в спокойной атмосфере.
Напомним, по данным ЦИК, действующий глава Абхазии одержал победу на прошедших 12 декабря выборах президента в республике, набрав 59,37% голосов избирателей.
Его основной соперник Рауль Хаджимба набрал 15,4% голосов, Заур Ардзинба — 10,8%, Беслан Бутба — 7,8%, Виталий Бганба — 1,5%.
Явка составила 74,4% от числа зарегистрированных избирателей.
Как местный ЦИК, так и международные наблюдатели признали, что нарушений при голосовании зафиксировано не было, отмечая при этом «некоторые технические неувязки».