Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի դեկտեմբերի 27-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ՍՊ ընկերության, երրորդ անձ՝ ՓԲ ընկերության՝ 5.9 հա մակերեսով 3 հողամասերի վերաբերյալ 2025 թվականին կատարված սեփականության իրավունքի գրանցումը հարկադիր դադարեցնելու պահանջով: Այս մասին NEWS.am–ին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 31-ի վճռով հաստատել է Գլխավոր դատախազության, ՍՊ ընկերության և ՓԲ ընկերության միջև կնքված հաշտության համաձայնությունը, որի արդյունքում գյուղատնտեսական նպատակային նշանակության 1.17033 հա, 2.34555 հա և 2.39092 հա մակերեսով 3 հողամասերը կվերադարձվեն Տավուշի մարզի Բերդ համայնքին:
Վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ: Գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցման ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:

27 декабря 2025 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против ООО, с участием в качестве третьего лица ЗАО, с требованием о принудительном прекращении регистрации права собственности, осуществленной в 2025 году, в отношении 3 земельных участков общей площадью 5,9 га. Об этом сообщили в Генеральной прокуратуре РА.
Решением Антикоррупционного суда от 31 июля 2026 года утверждено мировое соглашение, заключенное между Генеральной прокуратурой, ООО и ЗАО, в результате чего 3 земельных участка сельскохозяйственного назначения площадью 1,17033 га, 2,34555 га и 2,39092 га будут возвращены общине Берд Тавушской области.
Решение вступило в законную силу. Работы по государственной регистрации права на имущество продолжаются.