Ժամանակակից գնահատականներով՝ իր հզորության գագաթնակետին Հռոմեական կայսրության բնակչությունը կազմում էր 59-ից 76 միլիոն մարդ։ Այս թվերը ստանալու համար պատմաբաններին բառացիորեն պետք էր հատիկ առ հատիկ վերականգնել միլիոնավոր մարդկանց կյանքը, որոնց հռոմեացի մարդահամարագիրներն ու տարեգիրները երբեք չէին հաշվառել։
Նշված սահմաններում բնակչության թվաքանակը որոշելու համար հնագետներն ու պատմաբաններն օգտագործել են բազմաթիվ աղբյուրներ, քանակական մեթոդներ և մաթեմատիկական մոդելներ։
Նախ և առաջ անհրաժեշտ էր սահմանել հռոմեական տիրապետության իրական սահմաններն ու տևողությունը, հաղորդում է Naked Science-ը։ Իր ծաղկման շրջանում Հռոմեական կայսրությունը զբաղեցնում էր երեք ընդարձակ տարածաշրջան՝ Եվրոպան, Աֆրիկան և Ասիան, և ձգվում էր հինգ միլիոն քառակուսի կիլոմետր տարածքով։
Այսպես կոչված III դարի ճգնաժամի ընթացքում Հռոմը ստիպված էր միաժամանակ հետ մղել տերության հակադիր ծայրամասերում իրականացվող հարձակումները։ Արևելքից առաջ էր շարժվում Պարսկական Սասանյան կայսրությունը՝ սպառնալով ներկայիս Սիրիայի և Թուրքիայի տարածքներին, իսկ հյուսիսային սահմաններին ուժգնանում էին գերմանական ցեղերի արշավանքները, որոնք բնակվում էին ներկայիս Գերմանիայի և Բալկանների հողերում։
Գալլիենոս կայսրը կանգնել էր գործնականում անլուծելի խնդրի առաջ։ Տարածաշրջանների միջև ահռելի հեռավորություններն ու դանդաղ հաղորդակցությունը դժվարացնում էին կառավարումը, ուստի հեռավոր տարածքները գնալով ավելի հաճախ սկսում էին գործել ինքնուրույն։ Արդյունքում կենտրոնական իշխանությունը թուլանում էր, իսկ տեղերում ի հայտ էին գալիս ավելի ու ավելի ազդեցիկ կառավարիչներ։
Կայսրության վերջնական բաժանումը տեղի ունեցավ մ.թ. 395 թվականին։ Պետությունը բաժանվեց երկու մասի՝ Արևմտյան Հռոմեական կայսրություն (որի կենտրոնը Իտալիան էր), և Արևելյան Հռոմեական կայսրություն (որը հետագայում ստացավ Բյուզանդական անունը, Կոստանդնուպոլսում կենտրոնով)։
Բաժանման պահին Արևմտյան Հռոմեական կայսրության բնակչությունը կազմում էր մոտ 22 միլիոն մարդ, մինչդեռ Արևելյան Հռոմեական կայսրությունում ապրում էր մոտ 34 միլիոն մարդ։
Արևմտյան Հռոմեական կայսրությունը դադարեց գոյություն ունենալ 476 թվականին, իսկ Արևելյանը գոյատևեց ևս գրեթե հազար տարի՝ մինչև 1453 թվականը։ Ընդ որում, Արևելյան կայսրության բնակիչները շարունակում էին իրենց համարել հռոմեացիներ և իրենց պետությունն ընկալում էին որպես Հռոմեական կայսրության շարունակություն։

По современным оценкам, на пике своего могущества население Римской империи составляло от 59 до 76 миллионов человек. Чтобы получить эти цифры, историкам пришлось буквально восстановить по крупицам жизнь миллионов людей, которых римские переписчики и летописцы никогда не учитывали.
Чтобы определить численность населения в указанных пределах, археологи и историки использовали множество источников, количественных методов и математических моделей.
Прежде всего необходимо было установить реальные границы и продолжительность римского господства, передаёт Naked Science. В период своего расцвета Римская империя занимала три обширных региона — Европу, Африку и Азию — и простиралась на пять миллионов квадратных километров.
Во время так называемого кризиса III века Риму пришлось одновременно отражать атаки на противоположных окраинах державы. С востока наступала Персидская Сасанидская империя, угрожая территориям современной Сирии и Турции, а на северных границах усиливались набеги германских племён, населявших земли нынешней Германии и Балкан.
Император Галлиен оказался перед практически неразрешимой проблемой. Огромные расстояния и медленное сообщение между регионами затрудняли управление, поэтому отдалённые территории всё чаще начинали действовать самостоятельно. В результате центральная власть ослабевала, а на местах появлялись всё более влиятельные правители.
Окончательный раздел империи произошёл в 395 году н. э. Государство было поделено на две части: Западную Римскую империю с центром в Италии и Восточную Римскую империю, позднее получившую название Византийской, с центром в Константинополе.
На момент разделения население Западной Римской империи составляло около 22 миллионов человек, тогда как в Восточной Римской империи проживало примерно 34 миллиона.
Западная Римская империя прекратила существование в 476 году, а Восточная просуществовала ещё почти тысячу лет — до 1453 года. При этом сами жители Восточной империи продолжали считать себя римлянами и воспринимали своё государство как продолжение Римской империи.