Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դարձավ ԱՊՀ անդամ երկրների միակ առաջնորդը, որը Բիշքեկում ՇՀԿ+ գագաթնաժողովում հանդես եկավ ոչ ռուսերենով, գրել է ՏԱՍՍ-ը։
Մասնավորապես, ռուսերեն ելույթ ունեցան Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարները։ Փաշինյանը ելույթ ունեցավ հայերեն՝ օգտվելով թարգմանչի ծառայություններից։
Միևնույն ժամանակ, հանդիպման մյուս մասնակիցները, որոնք ներկայացնում էին երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ, հանդես էին գալիս կամ իրենց ազգային լեզուներով, կամ անգլերենով։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян стал единственным из лидеров стран — участниц СНГ, выступившим на саммите «ШОС+» в Бишкеке не на русском языке, пишет ТАСС.
В частности, на русском языке выступили руководители Кыргызстана, России, Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Таджикистана и Узбекистана. Пашинян выступил на армянском языке, пользуясь услугами переводчика.
При этом остальные участники встречи, представляющие страны и международные организации, выступали либо на своих национальных языках, либо на английском.