Դեկտեմբերի 22-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որտեղ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է Ղազախստան կատարած այցի մանրամասները: Այդ մասին նիստից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
«Հանրապետության նախագահը ներկայացրեց ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովում քննարկված հարցերը, որոնք կարեւոր նշանակություն ունեն: Գագաթնաժողովի ընթացքում եւս մեկ անգամ արձանագրվել է ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերը ժամանակակից տեխնիկայով վերազինելու մասին, եւ մասնակից երկրների նախագահները իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել այս կարեւոր որոշումը մինչեւ վերջ հասցնելու վերաբերյալ»,- նշեց Բաղդասարյանը եւ հավելեց, որ «ուժերը կարող են օգտագործվել որեւէ երկրի դեմ ռազմական ագրեսիայի դեպքում: Նախագահը տեղեկացրեց նաեւ ԵվրԱզԷՍ-ի շրջանակներում հատուկ կայունացնող հիմնադրամի ստեղծման մասին: Դա 10 մլրդ դոլարանոց հիմնադրամ է, որի ստեղծումը հնարավորություն կտա խթանել տնտեսական համագործակցությունը եւ նպաստել ծրագրերի իրականացմանը»:
Բաղդասարյանը հայտնեց նաեւ, որ ԱԱԽ նիստի 2-րդ հարցը վերաբերել է արտաքին քաղաքականության հիմնախնդիրներին: ԱԱԽ-ն քննարկել եւ հավանության է արժանացրել արտաքին քաղաքական գերատեսչության գործունեության հիմնական ուղղությունները պարունակող 4 հիմնական փաստաթղթեր:

At a sitting of the RA National Security Council on December 22, RA President Serzh Sargsyan presented the details of his visit to Kazakhstan, Secretary of the Council Artur Baghdasaryan told reporters.
“The President outlines the highly important issues discussed at the informal summit. The summit once again pointed out the necessity for re-equipping the rapid reaction forces of the Collective Security Treaty Organization (CSTO). The Presidents of the CSTO member-states stated their readiness to carry through this important decision,” Baghdasaryan said. He pointed out that the forces can be used in case of a military aggression against one of the CSTO member-states. The President also informed the attendees of the formation of a EurAsEC special stabilization fund. It is a U.S. $10bn fund, which is supposed to promote economic cooperation and facilitate the implementation of programs.
Artur Baghdasaryan also reported that the second issue discussed by the Council was foreign policy problems. The Council discussed and approved four basic documents dealing with the main fields of the RA Foreign Office’s activities.