Ազգային ժողովի պատգամավոր, ներկայումս 8 տարվա ազատազրկման դատապարտված Սասուն Միքայելյանը դեկտեմբերի 28-ի երեկոյան դուրս է գրվել «Արմենիա» բժշկական կենտրոնից եւ տեղափոխվել «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի Հրազդանի կառույցի ղեկավար Մեսրոպ Մեսրոպյանը:
Ըստ Մեսրոպյանի՝ Միքայելյանի վիրակապերը հանել էին, նա կարողանում էր ինքնուրույն քայլել, բայց դեռ զգացնել են տվել վերքերը: «Բացի այդ, վերջին օրերին կրկին սրվել էին գլխացավերը»,-նշեց Մեսրոպյանը եւ հավելեց, որ առաջիկա 10-15 օրերի ընթացքում Սասուն Միքայելյանին պարբերաբար պիտի բերեն «Արմենիա» բուժկենտրոն՝ հետվիրահատական հետազոտությունների եւ վիրակապեր դնելու համար:
Հիշեցնենք, որ Սասուն Միքայելյանը «Արմենիա» բուժկենտրոնում ենթարկվել է շնչառական ուղիների միանգամից մի քանի բարդ վիրահատության, սակայն այժմ էլ, ըստ Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչների եւ նրա մտերիմների, լուրջ առողջական խնդիրներ ունի, նա արցախյան պատերազմի մասնակից է եւ առ այսօր նրա մարմնում մի քանի տասնյակ բեկորներ կան, որոնք զգացնել են տալիս իրենց:
Սասուն Միքայելյանը ձերբակալվել եւ 8 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել 2008թ. մարտի 1-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու եւ ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու մեղադրանքներով:

Бывший депутат Национального Собрания, осужденный на 8 лет лишения свободы Сасун Микаелян 28 декабря был выписан из медцентра «Армения» и переведен в «Больницу для осужденных». Об этом корреспонденту Новости Армении — NEWS.am сообщил руководитель Разданского отделения оппозиционного Армянского национального конгресса Месроп Месропян.
По его словам, повязки с Сасуна Микаеляна сняли, и он мог самостоятельно передвигаться, однако раны еще давали о себе знать. "Кроме того, в последние дни у него опять усилились головные боли. Его еще 10-15 дней периодически будут доставлять в медцентр «Армения» для перевязок и постоперационного исследования.
Напомним, что Сасун Микаелян был подвергнут сразу нескольким сложным операциям на дыхательных путях. Однако, по словам представителей АНК и его родных, у Микаеляна и сейчас остаются проблемы со здоровьем, он является участником карабахской войны, и сегодня у него в теле есть несколько десятков осколков, которые дают о себе знать.
Сасун Микаелян был арестован и осужден на 8 лет лишения свободы по обвинению в организации массовых беспорядков 1 марта 2008 года и незаконном хранении оружия.