Շնորհավորում եմ ձեզ Նոր տարվա եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ:
2009 թվականը դառնում է պատմություն` իր ձեռքբերումներով եւ կորուստներով, իր ուրախություններով ու հիասթափություններով:
Մենք 2010 թվական ենք մտնում նոր հույսերով ու ծրագրերով: Դրանք կյանքի ենք կոչելու համատեղ ջանքերով եւ, համոզված եմ, հաջողություն ենք ունենալու:
Անցնող տարին, կարծում եմ, մեր երկրի համար նշանակալի էր արտաքին քաղաքական նոր վարքագծով, որ բնորոշվում է ոչ թե այլոց քայլերին արձագանքելով, այլ սեփական նախաձեռնություններով` նախաձեռնություններ, որոնք կոչված են մեր երկիրը բարձրացնելու միջազգային քաղաքականության նոր ուղեծիր, բացելու զարգացման նոր հորիզոններ:
Մեր տարածաշրջանում այսօր խաղաղության ու կայունության ավելի մեծ պաշար կա, քան մեկ տարի առաջ: Այդ ապահովության բաղկացուցիչները բազմաթիվ, եւ եւ դրանցից յուրաքանչյուրի պարագայում Հայաստանն ունի իր կարեւոր ու անփոխարինելի մասը: Բաղկացուցիչներից ամենաառանցքայինը մեզ համար տարեցտարի ամրացող Հայոց բանակն է, որ օր ու գիշեր, այդ թվում եւ այս տոնական պահին պաշտպանում է հայերնիքի անդորրը, բանակ, որի ակունքներում մեր անմահ նահատակներն են, ում շնորհիվ ժողովուրդը վաստակել է հաղթանակած խաղաղությունը:
Անցնող տարին դարձավ նաեւ համայն հայությանը հուզող, Հայաստանի եւ հայության տեղի ու դերի մասին, Հայաստանի ու հայության ներկայի ու ապագայի մասին շահագրգիռ քննարկումների կարեւորագույն ժամանակահատված: Արդյունքում` ողջ աշխարհը տեսավ ու հասկացավ, որ հայ ժողովուրդը միասնական է իր նպատակներով եւ ուժեղ իր զավակներով:
2009 թվականը, պետք է խոստովանենք, մեր տնտեսության համար իսկական փորձություն էր: Մեզ չհաջողվեց խուսափել համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ծանր հետեւանքներից, ինչպես դա չհաջողվեց համաշխարհային տնտեսության մաս կազմող երկրներից գրեթե ոչ մեկին, բայց մեզ հաջողվեց նվազագույնի հասցնել ճգնաժամի հնարավոր սոցիալական հետեւանքները: Պետությունը կատարեց եւ հաջորդ տարի էլ ամբողջությամբ կատարելու է սոցիալական ոլորտի իր բոլոր պարտավորությունները: Հայաստանի` բարեխիղճ վարկառու լինելու փաստը մեզ հնարավորություն տվեց միջոցներ ներգրավել տարբեր արտաքին աղբյուրներից: Բայց բոլորս գիտակցում ենք, որ մեր երկիրը առաջին հերթն մենք ենք շենացնելու, մեր խնդիրները մենք ենք լուծելու: Համոզված եղեք, որ հաջորդ` 2010 թվականը դառնալու է ճգնաժամի հաղթահարման եւ տնտեսական առաջընթացի նոր սկիզբ:
2009 թվականին Հայաստանում արձանագրվել է ծնունդների եւ ամուսնությունների աճ: Այս իրողություններն ինձ համար շատ թանկ են եւ խոսում են գալիքի մասին, այն մասին, որ մեր երիտասարդները հավատում են իրենց երկրին, իրենց կյանքին եւ իրենց զավակների ապագան կապում են հայրենքի հետ: Վաղվա օրվա նկատմամբ վստահության չափանիշ է դա: Պետություններն ու ժողովուրդները նաեւ այսպես են հզորանում:
Ես միանում եմ բոլոր բարեմաղթանքներին ու կենացներին, որ այժմ հնչում ու առաջիկա օրերին հնչելու են ձեր տոնական սեղանների շուրջ: Թող նոր` 2010 թվականը ձեր ընտանիքների համար լինի հաջողությունների տարի.
թող մեր տարեցները լինեն առողջ, ուրախանան իրենց զավակների ու թոռների ձեռքբերումներով, վայելեն սեր ու հարգանք եւ վաստակած ծերություն,
թող երեխաներն ու երիտասարդներն իրենց ուսմամբ ու վարքով, նաեւ առողջ կենսակերպով հպարտութուն ներշնչել ծնողներին,
թող մեր քաղաքացիների համար եկող տարին լինի աշխատանքային, գիտական ու ստեղծագործական վերելքի, բարեկեցության տարի,
թող Հայաստանում եւ նրա շուրջ տիրեն խաղաղությունն ու կայունությունը,
թող հայոց սահմաններին հրատորեն ու անվեհեր կանգնած մեր զինվոր զավակները պատվով ծառայեն ու առողջ տուն դառնան,
թող աշխարհասփյուռ եւ հայրենաբնակ հայության համար 2010 թվականը դառնա համազգային ծրագրերի հաջող իրականացման եւ մեր ազգային նպատակների իրագործման ճանապարհին լուրջ քայլերի տարի:

Поздравляю Вас с Новым годом и Рождеством.
2009 год уходит в историю со своими достижениями и потерями, радостями и разочарованиями. Мы вступаем в 2010 год с новыми надеждами и планами. Они будут воплощены в жизнь совместными усилиями, и, я уверен, мы достигнем успеха.
Уходящий год, думаю, отметился новым поведением нашей страны во внешней политике, характеризуемым собственными инициативами, а не ответными шагами. Эти инициативы призваны поднять нашу страну на новый уровень в международной политике, открыть новые горизонты развития. В нашем регионе сегодня наличествует больший потенциал мира и стабильности, чем год назад. Элементы этой стабильности многочисленны, и в каждом из них Армения имеет свое важное и незаменимое место. Ключевым элементом для нас является укрепляющаяся год от года Армянская армия, которая день и ночь, в том числе и в этот праздничный момент, защищает покой Отечества, армия, в истоках которой стоят наши бессмертные предки, благодаря которым наш народ заслужил победный мир.
Уходящий год стал важнейшим промежутком времени для заинтересованного диалога по вопросам, беспокоящем все Армянство — о месте и роли Армении и Армянства, о настоящем и будущем Армении и Армянства. В результате весь мир увидел и понял, что армянский народ един в своих целях и силен своими сынами.
Надо признать, 2009 год стал настоящим испытанием для нашей экономики. Нам не удалось избежать тяжелых последствий всемирного финансово-экономического кризиса, как этого не удалось сделать, пожалуй, ни одной стране, составляющей часть мировой экономики, но нам удалось довести до минимума возможные социальные последствия кризиса. Государство выполнило и в следующем году полностью выполнит все свои обязательства в социальной сфере. Будучи добропорядочным заемщиком, Армения получила возможность привлечь средства из различных внешних источников. Но все мы осознаем, что нашу страну в первую очередь предстоит развивать именно нам, наши вопросы мы будем решать сами. Будьте уверены, что следующий, 2010 год, станет началом преодоления кризиса и выхода на экономический прогресс.
Любимые соотечественники,
В 2010 году в Армении был зафиксирован рост рождаемости и бракосочетаний. Эта реальность для меня очень дорога, и я говорю о будущем, о том, что наша молодежь верит в свою страну, в свою жизнь и связывает будущее своих детей с Родиной. Это критерий веры в завтрашний день. Государства и народы укрепляют свою мощь, в том числе, и таким путем.
Я присоединяюсь ко всем пожеланиям и тостам, которые сегодня звучат и будут звучать в ближайшие дни вокруг новогодних столов. Пусть 2010 год будет для ваших семей годом удач, пусть пожилые люди буду здоровыми, радуются успехам своих детей и внуков, пользуются любовью, уважением и заслуженной старостью. Пусть дети и молодежь учебой и поведением, а также здоровым образом жизни вызывают гордость у родителей, пусть наступающий год для наших граждан будет годом трудового, научного и творческого подъема, годом благополучия. Пусть в Армении и вокруг нее царят мир и стабильность, путь стоящие на страже наших границ наши сыны с честью служат и вернутся домой здоровыми. Пусть для разбросанного по всему миру Армянства 2010 год станет годом серьезных шагов во имя успешного исполнения общенациональных программ и осуществления национальных целей.