Շնորհավորում եմ ձեզ Նոր տարվա եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ:
2009 թվականը դառնում է պատմություն` իր ձեռքբերումներով եւ կորուստներով, իր ուրախություններով ու հիասթափություններով:
Մենք 2010 թվական ենք մտնում նոր հույսերով ու ծրագրերով: Դրանք կյանքի ենք կոչելու համատեղ ջանքերով եւ, համոզված եմ, հաջողություն ենք ունենալու:
Անցնող տարին, կարծում եմ, մեր երկրի համար նշանակալի էր արտաքին քաղաքական նոր վարքագծով, որ բնորոշվում է ոչ թե այլոց քայլերին արձագանքելով, այլ սեփական նախաձեռնություններով` նախաձեռնություններ, որոնք կոչված են մեր երկիրը բարձրացնելու միջազգային քաղաքականության նոր ուղեծիր, բացելու զարգացման նոր հորիզոններ:
Մեր տարածաշրջանում այսօր խաղաղության ու կայունության ավելի մեծ պաշար կա, քան մեկ տարի առաջ: Այդ ապահովության բաղկացուցիչները բազմաթիվ, եւ եւ դրանցից յուրաքանչյուրի պարագայում Հայաստանն ունի իր կարեւոր ու անփոխարինելի մասը: Բաղկացուցիչներից ամենաառանցքայինը մեզ համար տարեցտարի ամրացող Հայոց բանակն է, որ օր ու գիշեր, այդ թվում եւ այս տոնական պահին պաշտպանում է հայերնիքի անդորրը, բանակ, որի ակունքներում մեր անմահ նահատակներն են, ում շնորհիվ ժողովուրդը վաստակել է հաղթանակած խաղաղությունը:
Անցնող տարին դարձավ նաեւ համայն հայությանը հուզող, Հայաստանի եւ հայության տեղի ու դերի մասին, Հայաստանի ու հայության ներկայի ու ապագայի մասին շահագրգիռ քննարկումների կարեւորագույն ժամանակահատված: Արդյունքում` ողջ աշխարհը տեսավ ու հասկացավ, որ հայ ժողովուրդը միասնական է իր նպատակներով եւ ուժեղ իր զավակներով:
2009 թվականը, պետք է խոստովանենք, մեր տնտեսության համար իսկական փորձություն էր: Մեզ չհաջողվեց խուսափել համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ծանր հետեւանքներից, ինչպես դա չհաջողվեց համաշխարհային տնտեսության մաս կազմող երկրներից գրեթե ոչ մեկին, բայց մեզ հաջողվեց նվազագույնի հասցնել ճգնաժամի հնարավոր սոցիալական հետեւանքները: Պետությունը կատարեց եւ հաջորդ տարի էլ ամբողջությամբ կատարելու է սոցիալական ոլորտի իր բոլոր պարտավորությունները: Հայաստանի` բարեխիղճ վարկառու լինելու փաստը մեզ հնարավորություն տվեց միջոցներ ներգրավել տարբեր արտաքին աղբյուրներից: Բայց բոլորս գիտակցում ենք, որ մեր երկիրը առաջին հերթն մենք ենք շենացնելու, մեր խնդիրները մենք ենք լուծելու: Համոզված եղեք, որ հաջորդ` 2010 թվականը դառնալու է ճգնաժամի հաղթահարման եւ տնտեսական առաջընթացի նոր սկիզբ:
2009 թվականին Հայաստանում արձանագրվել է ծնունդների եւ ամուսնությունների աճ: Այս իրողություններն ինձ համար շատ թանկ են եւ խոսում են գալիքի մասին, այն մասին, որ մեր երիտասարդները հավատում են իրենց երկրին, իրենց կյանքին եւ իրենց զավակների ապագան կապում են հայրենքի հետ: Վաղվա օրվա նկատմամբ վստահության չափանիշ է դա: Պետություններն ու ժողովուրդները նաեւ այսպես են հզորանում:
Ես միանում եմ բոլոր բարեմաղթանքներին ու կենացներին, որ այժմ հնչում ու առաջիկա օրերին հնչելու են ձեր տոնական սեղանների շուրջ: Թող նոր` 2010 թվականը ձեր ընտանիքների համար լինի հաջողությունների տարի.
թող մեր տարեցները լինեն առողջ, ուրախանան իրենց զավակների ու թոռների ձեռքբերումներով, վայելեն սեր ու հարգանք եւ վաստակած ծերություն,
թող երեխաներն ու երիտասարդներն իրենց ուսմամբ ու վարքով, նաեւ առողջ կենսակերպով հպարտութուն ներշնչել ծնողներին,
թող մեր քաղաքացիների համար եկող տարին լինի աշխատանքային, գիտական ու ստեղծագործական վերելքի, բարեկեցության տարի,
թող Հայաստանում եւ նրա շուրջ տիրեն խաղաղությունն ու կայունությունը,
թող հայոց սահմաններին հրատորեն ու անվեհեր կանգնած մեր զինվոր զավակները պատվով ծառայեն ու առողջ տուն դառնան,
թող աշխարհասփյուռ եւ հայրենաբնակ հայության համար 2010 թվականը դառնա համազգային ծրագրերի հաջող իրականացման եւ մեր ազգային նպատակների իրագործման ճանապարհին լուրջ քայլերի տարի:

Dear Fellow Citizens,
Year 2009 becomes history – with its achievements and losses, with happy occasions as well as disappointments.
We enter 2010 with new hopes and new plans. They will become reality through our joint efforts, and I have no doubt that we will succeed.
The passing year, I believe, was momentous with a new stance in conducting foreign policy, which is defined by coming up with new initiatives rather than acting in the wake of others’ steps – initiatives, which are aimed at propelling our country to a new international height, and opening new horizons.
Today, peace and stability in our region are more steady than one year ago. Components of that stability are numerous and in each of them Armenia has its significant and indispensable part. For us the most important among those components is the maturing Armenian Army which is safeguarding the Motherland day and night, including this festive moment, the Army which was built by our immortal martyrs, who brought our people a victorious peace.
The passing year was also a very important period of engaged discussions on the issues that concern the entire Armenian nation, issues regarding the country and the nation. As a result, the world realized that the Armenian nation is unified around its objectives and is strong with its sons and daughters.
We should also admit that year 2009 was a real trial for our economy. We were not able to avoid the dire repercussions of the global economic and financial crisis, as was not almost any country which is a part of the world economy. However, we were able to mitigate possible social upshots of the crisis. The state has fulfilled and will fulfill next year as well all its social obligations. Armenia’s image as a reliable partner, who pays her dues on time, allowed us to receive loans from different international sources. However, we all understand and we must be the first to build our country, we must solve our own problems. Be assured that 2010 will become a year of overcoming the crisis and a new start for economic advancement.
In 2009, in Armenia marriages and births were on the rise. This is very precious for me and it projects into the future. It testifies to the fact that our young people have trust in our country, that they see theirs and their children’s lives here, in Armenia. It speaks about confidence toward future. States and peoples grow stronger by this confidence.
I join in all good wishes and toasts that are being spoken now and will be spoken in the coming days around our festive tables. Let year 2010 become a year of success for you and your families.
Let our elderly be healthy, happy with the achievements of their children and grandchildren, enjoy love and respect and well-earned rest.
Let children and young people make their parents proud with their successful studies and good behavior and also by their healthy lifestyle.
Let year 2010 be a year of scientific, artistic and work inspiration, a year of prosperity.
Let there be peace and security in Armenia and around us.
Let our military men, who proudly and unshakably guard our borders, serve our Motherland with honor and come home unharmed.
Let year 2010 become a year of triumphant implementation of the All-Armenian projects for our countrymen and our compatriots abroad and a year of significant steps forward toward the implementation of our national agenda.